Mladé rodiny mají problémy. Hypotéky jsou nejenom dražší, ale získat je může být podstatně komplikovanější. K čemu tento stav povede a co byste měli dělat?
Pořídit si dnes vlastní bydlení se stává skoro nemožným cílem. Hypotéky stále zdražují, rostou úrokové sazby a také se zpřísňují podmínky pro žadatele. Průměrný člověk, s průměrnými příjmy a nepříliš velkými úsporami jednoduše nemá šanci hypotéku získat. Je taková situace dlouhodobě udržitelná? Nenahrává pouze bohatým majitelům nemovitostí, kteří mohou z lidí ždímat vysoké nájmy, protože ti prostě nemají jinou možnost? Zjistěte, jak na tom hypotéky aktuálně jsou a jaký vývoj se dá očekávat. Může vám to pomoci se zorientovat na trhu a rozhodnout se, jak je nejlepší postupovat.
Přísná pravidla pro hypotéky
V říjnu loňského roku začala platit přísnější pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. Česká národní banka je také nebývale aktivní co se týče navyšování úrokových sazeb. A na to musí logicky reagovat i ostatní banky a finanční instituce. Průměrná úroková sazba se tak může šplhat až ke 3 procentům. Také lidem, kterým bude brzy končit fixace úroku, se tak splátky pravděpodobně prodraží o několik tisíc ročně. Nejlevnější hypotéka před pěti lety už dnes nemusí být zdaleka tak výhodná. Kdo měl dobrý odhad, fixoval svůj úvěr v poslední letech na dlouhou dobu.
Velká část na hypotéku vůbec nedosáhne
Velká část zájemců o hypotéku však ostrouhá úplně. Regulace ČNB je totiž neúprosná. Zpřísnilo se především posuzování těchto parametrů:
- výše zadlužení a ročního příjmu
- poměr výdajů na splátky a čistého příjmu
- potřeba vlastních zdrojů (schopnost dofinancovat část, kterou hypotéka nekryje)
Pozor na zadluženost
Celkové zadlužení žadatele by dle ČNB nemělo přesáhnout devítinásobek jeho ročního příjmu a zároveň výše všech splátek nemá přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu. Pro mladé rodiny může tato regulace představovat v podstatě neřešitelný problém a značnou překážku na cestě za získáním hypotéky. Velmi limitující je také nutnost mít vlastní prostředky až ve výši 20 % celkového úvěru. Především mladí lidé budou takové úspory jen dost těžko shánět.
Ceny nájmů se budou šplhat vysoko
Zjevným následkem neschopnosti velké části obyvatelstva dosáhnout na hypotéku bude nutnost zůstat v nájmu. To však bude ceny logicky šponovat do závratných výšin a řada zcela průměrných lidí nemusí na bydlení dosáhnout vůbec nebo se budou muset s dětmi mačkat ve velikostně naprosto nevyhovujících prostorech. I přesto, že se obáváte, že hypotéku nedostanete, je dobré alespoň sledovat různá srovnání hypoték, která vám mohou pomoci se na trhu lépe zorientovat a případně i najít finanční instituci, u které budete mít možnost si na vlastní bydlení půjčit. Je pravděpodobné, že dřív nebo později budou banky konkurenčním bojem přinuceny lákat klienty na různé výhody a úlevy, které ve výsledku mohou pomoci i vám získat vysněný vlastní byt či dům.