Dvoufázové ověřování plateb: Co všechno se vlastně změnilo?

Placení kartou představuje pro většinu z nás samozřejmost. Dokladem tohoto tvrzení je bezesporu fakt, že Češi platí oproti minulosti tímto způsobem mnohem častěji. Průzkum společnosti Ipsos to dokonale potvrzuje. Jen při placení v eshopech kartu využívá 40 % nakupujících. Dalších 17,5 % lidí řeší placení prostřednictvím bankovního převodu. Když procenta sečteme, zjistíme, že se skutečně jedná o většinu. A co země Evropské unie? Tady je situace úplně stejná, také raději platí prostřednictvím rychlých online převodů či kartou. Z těchto důvodů je zapotřebí transakce ještě důmyslněji chránit. Nová evropská směrnice stanovuje zcela inovativní pravidla, která se právě vztahují k online platbám. Jejím hlavním cílem je dosažení vyšší bezpečnosti klientů konkrétních bank. Od kdy tato směrnice platí a čeho všeho se týká? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Dvoufázové ověření plateb

Dvoufázové ověřování plateb se stalo nezbytností a v podstatě povinností. Vyhláška je platná od 14. září 2019. Co dvoufázové pověření vlastně znamená? Jedná se o ověření, které musí být realizováno dvěma různými způsoby. Na výběr je hned ze třech alternativ. O jaké se jedná? Jsou v podstatě tři, a to znalost konkrétního člověka, držení, kterým disponuje jen klient dané společnosti, a inherence.

Znalost

V tomto případě se jedná o unikátní kód, který zná pouze klient dané společnosti. Nejčastěji jde o heslo, jež se zadává v momentu, kdy se potřebuje přihlásit k internetovému bankovnictví.

Držení

Možná poněkud zvláštní údaj, nicméně jde o potvrzující kód, který získá. Tradičně jde o krátkou textovou zprávu na registrovaný mobilní telefon.

Inherence

Posledním potvrzením je inherence. Jde o biometrické údaje člověka. Tradičně se používá otisk prstu, případně skenování obličeje.

Nejčastější metodou dvoufázového ověření bývá kombinace prvních dvou alternativ. 

Bankovní převody? Vše při starém

U bankovních převodů nelze očekávat žádné velké změny. České finanční společnosti mají online peněžní převody dostatečně zabezpečené. Jako příklad stačí uvést už jen to, že je nezbytné uvést při přihlášení do internetového bankovnictví uvést jméno a heslo. Při transakcích se udává SMS ověřovací kód.

Online platby pomocí karet doznají změn

Budoucnost plateb prostřednictvím platebních karet je jiná. Doposud se celá transakce měla tak, že jsme nejprve opsali údaje, které jsou přímo na kartě a následně zadali ověřovací SMS kód. Tím pádem je samozřejmě splněna pouze jedna jediná podmínka, což je málo. Možnost zneužití karty je tak poměrně vysoká. V dohledné době bude tedy nezbytné, aby se situace změnila a přibyla i druhá alternativa zabezpečení karty.      

Majitelé chytrých telefonů jsou zvýhodněni

Máte chytrý telefon? Můžete ho z pohledu financí použít i jinak než jen na realizaci nebankovní půjčky nebo porovnání pojištění či jiných finančních produktů. Bez problémů z něj lze ovládat kompletně účet, platit a řešit okolo financí všechno. Banky plánují to, že v mobilních telefonech budou aplikace určené ke generování číselných kódů. Hodně důmyslně je řešeno placení přímo mobilním telefonem, které ale funguje u zařízení s iOS, tedy u produktů společnosti Apple. Tady je zajištění řešeno samozřejmě kódem, ale především biometrickými údaji, a to hlavně otiskem prstu majitele zařízení. Další využívanou službou je Google Pay. Tady jsou potvrzení otiskem prstu vyžadována až od částky 500 korun. Jenže co ostatní? I pro ty, kteří nevlastní mobilní, chystají bankovní domy nějaké řešení. Zcela vymyšlené to ještě ale určitě nemají. Nová směrnice vstoupila v platnost velmi rychle, a tak se předpokládá, že bude Česká národní banka k samotným bankám poněkud benevolentnější.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay