Slovo inflace se dostalo do našeho slovníku velmi rychle, a i když o ní nemělo mnoho lidí ani ponětí, dnes už nenajdete nikoho, kdo by o ní neslyšel. Ceny jdou nahoru a životní úroveň prý bude nadále klesat. Co ale inflace skutečně znamená a proč k ní vlastně dochází?
Co je inflace?
Všichni víme, že se v tržním hospodářství ceny služeb i zboží mění. Vliv na to samozřejmě má spousta věcí. Někdy se zlevňuje, jindy zase zdražuje. Na to jsme celkem zvyklí, ale v letošním roce se musíme připravit na mnohem větší zdražování, než na jaké jsme byli zvyklí. A protože nám momentálně stoupají ceny jak u služeb, tak i u zboží, a nejedná se jen o jednotlivé položky, zvyšuje se i inflace.
Zjednodušeně řečeno to znamená, že se zdražuje úplně všechno – a za stejnou finanční částku si teď koupíme mnohem méně, než třeba před rokem nebo před měsícem. Inflace tak vlastně snižuje hodnotu peněz, a my se musíme připravit na to, že ještě není konec.
Proč k inflaci dochází?
Inflaci zcela jistě ovlivnila jako první pandemie coronaviru. Lidé po rozvolnění opatření začali zase utrácet, nakupovat, bavit se nebo cestovat. Také obchodníci se tomu museli přizpůsobit a začali zvyšovat ceny svých služeb a produktů. Na výši inflace se ale odráží třeba i dražší energie. Za plyn, elektřinu ale i pohonné hmoty dnes zaplatíme mnohem více než loni. Na to, kolik budou stát takové energie, ale zase mají vliv jiné věci, momentálně například i válka na Ukrajině.
Jelikož všechno souvisí se vším, s tím, jak se zdražují jednotlivé položky, a není jich málo, se musí zdražovat i potraviny, oblečení nebo služby. V posledních měsících výše inflace roste raketovým tempem. Třeba v lednu letošního roku byla nejvyšší od roku 1998.
A situace se patrně optimisticky vyvíjet ani v nejbližší době nebude. I proto se mluví o tom, že naše životní úroveň začne rapidně klesat.