Chcete bydlet ve vlastním a rádi byste se vyhnuli hypotéce, která váš rozpočet bude zatěžovat dlouhé roky? Pokud si z průměrného platu budete chtít postupně našetřit na vlastní bydlení, budete to mít hodně těžké, vlastně je to v podstatě nemožné. Jak se tedy přiblížit ke svému snu a vlastního bydlení se dočkat co možná nejdříve?
Chcete šetřit? Bude to trvat dlouho!
Pokud se rozhodnete šetřit na vlastní bydlení, předem si propočítejte, jakou částku budete schopni měsíčně odkládat. Vezměte si své příjmy, výdaje, a určitě vyškrtejte všechny výdaje, které nejsou nutné. Budete se totiž muset na nějaký čas začít omezovat. Je jen na vás, co můžete postrádat a co ne, ale pokud nemáte nadstandartní příjmy, ani výrazné omezení výdajů, nebude stačit.
Jestliže máte nějaký základ, máte něco už našetřeno, bude vaše pozice mnohem lepší. Pak je vhodné založit si rovněž stavební spoření, které pomůže alespoň částečně zhodnocovat vaše úspory. S běžnými příjmy ale na vlastní dům budete šetřit i desítky let. Hypotéce se tak asi zcela nevyhnete. Ceny domů se dnes mohou vyšplhat až na deset milionů korun, takové peníze z průměrného platu není možné našetřit.
Rozhoduje i lokalita
Hodně záleží i na tom, kde si chcete dům nebo byt pořídit. Pokud vám nevadí stěhování, bydlení mimo větší město nebo byste dokonce nepohrdli ani vesnicí, hledejte právě tam. Vždy platí, že čím blíže je nemovitost centru města, tím je dražší. Nejdražší bydlení je vždy ve velkých městech, naopak na vesnici můžete najít i dům za velmi solidní cenu a rozdíly jsou opravdu velké.
Zvažte tedy své možnosti, rozmyslete si, zda se můžete přestěhovat. Samozřejmě, že bydlení na vesnici v neatraktivní lokalitě může být problém, zejména pokud nechcete opouštět stávající zaměstnání nebo nehodláte dětem hledat novou školu. Dojíždění také není vždy ideálním řešením.
Problém může vyřešit koupě starší nemovitosti
Záleží na tom, zda jste si vysnili bydlení v domečku nebo se spokojíte s vlastním bytem. Dnes ale nové a zrekonstruované byty stojí hodně peněz. Pokud ale koupíte starší nemovitost určenou k rekonstrukci, můžete bydlet ve vlastním dříve. Výhodou je pak i to, když si zvládnete takový domeček opravovat postupně a svépomocí.
Jste-li zruční, máte dobré kamarády z oboru, můžete dům postupně opravovat a zároveň jej obývat. Také jistě bude trvat, než dům dostane podobu, jakou chcete, ale stojí to za to. Dočkáte se, a navíc budete mít všechno podle svých představ. Při koupi starší nemovitosti se ale ujistěte, že je dům skutečně obyvatelný, zvláště pokud se do něj budete chtít stěhovat i s dětmi.
Nejdříve byt, později dům
Toužíte po vlastním rodinném domku? Možná ho nebudete mít hned, ale můžete se k němu postupně dopracovat. Jestliže máte nějaké peníze našetřeny, vezměte si alespoň menší půjčku či hypotéku a pořiďte si jako první malý byt. Byt můžete nějakou dobu obývat nebo jej pronajímat, což je samozřejmě lepší řešení, protože peníze z nájmu můžete odkládat bokem.
Důležité je pak počkat si na vhodnou dobu, byt pak můžete prodat a peníze použít na koupi rodinné domu. Budete mít slušný základ, když k tomu přidáte nějaké úspory, je dost pravděpodobné, že další hypotéce se opravdu vyhnete.
Kupte družstevní byt
Zajímavým řešením situace může být i koupě družstevního bytu. Družstevní byty se totiž prodávají průměrně o 10–30 procent levněji než byty v osobním vlastnictví. Po nějaké době je také mnohdy možnost získat byt do osobního vlastnictví. Počáteční cena bytu ale bude výhodnější, takže nebudete muset šetřit tak vysokou částku. Je třeba si předem zjistit situaci s družstevními byty v daném místě.
Pokud nějaké úspory již máte, snažte se je zhodnotit, než je udolá inflace. Zvláště pokud je nehodláte zatím použít.
zdroj foto: www.freepik.com