pastelky

Co byste měli vědět o nebankovních poskytovatelích půjček

Komerčním bankám konkurují nebankovní poskytovatelé úvěrů, kteří své finanční produkty často nabízejí i žadatelům, kteří si by se na bankovní úvěr nekvalifikovali. Kromě větší flexibility při schvalování žádostí o půjčku představují nebankovní půjčky od online poskytovatelů i další výhody, díky kterým si získávají stále větší popularitu a náskok před konkurencí v podobě komerčních bank. Čím se nebankovní poskytovatelé odlišují od bankovních institucí a co byste o nich měli vědět, než zažádáte o nebankovní půjčku?

Nebankovní poskytovatelé podobně jako komerční banky nabízejí finanční produkty, jako je nebankovní půjčka všech možných druhů – například půjčka bez registru nebo půjčka bez příjmů a mnoho dalších. Oproti komerčním bankovním institucím však nebankovní poskytovatelé nenabízejí finanční služby typické pro banky, jako jsou například běžné či spořicí účty. Jaké jsou další rozdíly?

Větší flexibilita         

Nebankovní poskytovatelé půjček s větší pravděpodobností půjčí hotovost dlužníkům, které by tradiční banky jinak odmítly. Například dlužník se špatnou bonitou, bez účetní historie nebo obecně s vyšším rizikem bude spíše schválen nebankovním věřitelem.

Dostupnost

Nebankovní věřitelé byli jedni z prvních, kteří zjednodušili proces poskytování půjček a umožnili dlužníkům vyřídit vše online nebo telefonicky. Je pravdou, že k online revoluci se přidali i další poskytovatelé úvěrů, ale nebankovní poskytovatelé mají tendenci být v této oblasti napřed. Veškerý proces od podání žádosti o půjčku po podpis úvěrové smlouvy je možné učinit bez nutnosti opuštění domova, rychle a jednoduše.

Méně regulace

Třebaže je sektor nebankovního poskytování půjček ze zákona regulovaný ze strany České národní banky, která nebankovním věřitelům poskytuje licenci k činnosti, stále se na trhu naleznou netransparentní firmy, které půjčky nabízí za nevýhodných podmínek. Při výběru vhodného poskytovatele je tak třeba bedlivě vybírat a zvolit si renomovanou společnost.

Na co si dát pozor u nebankovních poskytovatelů pozor?

Nepodceňte volbu vhodného poskytovatele a při jeho výběru se zaměřte na následující:

  • Všeobecné podmínky úvěru
  • RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů
  • Transparentnost – poskytuje věřitel k dispozici úvěrovou smlouvu k předběžnému prostudování?
  • Férovost – poskytuje věřitel online kalkulačku nákladů na půjčku?

Tip: Vyžadujte fixní úrokovou sazbu po celou dobu trvání úvěru a dejte si pozor na úrokové sazby a poplatky, které mohou být vyšší než u komerčních bank.

Doporučujeme si projít online nabídky poskytovatelů, porovnat si nabídky, pročíst si podmínky – přičemž se zaměřte i na drobné písmo uvedené ve smlouvě, zvažte své možnosti a uzavřete smlouvu s poskytovatelem, jehož úvěrová nabídka nejlépe odpovídá vaší finanční situaci.

Autorem článku je Petr Holub ze společnosti ZOXO

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *