Nechcete se příliš omezovat, ale přesto potřebujete ušetřit za energie? Plyn a elektřina jsou stále ožehavým tématem a ročního zúčtování se asi obává úplně každý. Pokud nechcete platit víc, než je nutné, naučte se v domácnosti chytře šetřit. Přinášíme tipy, se kterými se vám zaručeně podaří výrazně ušetřit.
Jak se dá ušetřit za plyn?
Více než dva miliony českých domácností odebírá zemní plyn. Nejvíce plynu se spotřebuje při vytápění bytu nebo domu. Až dvě třetiny spotřeby plynu totiž připadá na vytápění a jen jedna třetina pak připadá na ohřev vody nebo vaření. Pokud tedy doma plynem topíte, měli byste se naučit co nejvíce šetřit. Ale jak?
Plynový kotel musí být v pořádku
Začněte u plynového kotle. Kondenzační plynové kotle jsou úspornější a už jen tím, že si takový kotel pořídíte, můžete ušetřit, a to o dost v porovnání se staršími tipy plynových kotlů. Plynový kotel by ale měl vždy procházet pravidelnými servisními prohlídkami a musí se také řádně čistit. Jen tak může kotel fungovat tak, jak má, a tedy vám nakonec může pomoci i ušetřit. Alespoň jednou ročně tak nezapomeňte objednat servisní prohlídku plynového kotle, servisní technik navíc kotel i vyčistí a správně seřídí.
Není dobré přetápět
Řada lidí se zlobí nad tím, že se doporučuje doma nepřetápět, ale ona tahle rada má něco do sebe a rozhodně to není zbytečné. Pokud doma totiž topíte příliš, není to ideální ani pro peněženku ale ani pro zdraví. Pokud snížíte teplotu na termostatu byť jen o jeden stupeň celsia, ušetříte v průměru 5 – 10 procent plynu na vytápění a to není zanedbatelné číslo. V místnosti, kde spíte, by navíc nikdy nemělo být přetopeno, v kuchyni se pak vaří a vzduch se tedy ohřívá i díky tomu.
Pak také stačí naučit se správně větrat nebo zavírat dveře a doma můžete mít teplo, i když budete topit méně. V zimě se například rozhodně nevyplatí větrat jen pomocí ventilačky. Než se vydýchaný vzduch vymění za čerstvý, trvá to příliš dlouho. Pokud tedy chcete větrat, okno otevřete dokořán jen na pár minut – a máte vyvětráno. Vzduch se po zavření okna zase rychle oteplí tak, jak potřebujete.
Vařte chytře
Uvařit musí každý z nás, někdo vaří i denně. Doporučuje se ohřívat vodu na těstoviny či rýži nejdříve v rychlovarné konvici, také není dobré používat více vody na vaření, než je potřeba. Určitě nezapomínejte na poklice, z hrnce, který není přikrytý pokličkou, uniká zbytečně moc páry, a tedy i tepla, a doba vaření se prodlužuje. Pro rychlejší vaření můžete využít i oblíbený hrnec papiňák. Plynový sporák ale patří i tak k nejúspornějším, tedy společně s indukční deskou.
Jak ušetřit za elektřinu?
Elektřinu doma využívá každý z nás, bez ní už bychom si život asi ani neuměli představit. Nejen na svícení nebo používání elektrických spotřebičů se dá ušetřit. Co vám nejvíce pomůže šetřit za elektřinu? Nemusíte doma být potmě nebo si svítit svíčkami, jde to i jinak.
Co jde, to vyměňte za úspornější varianty
Ať už jde o žárovky nebo o spotřebiče, pokud je vyměníte za úspornější varianty, budete šetřit již pořád. Začněte tím, že vyměníte všechny žárovky za úsporné LED žárovky. To je něco, co je v silách asi každého. U spotřebičů je to ale jiné. Nemůžeme si jistě dovolit vyměnit všechny spotřebiče v domácnosti za úspornější, ale pokud přeci jen půjdete kupovat nějaký nový spotřebič, jako první si zkontrolujte energetický štítek, který vám napoví, jak moc je spotřebič úsporný.
Jak často zapínáte pračku?
Víte, že v průměrné české domácnosti se pračka používá třikrát týdně? Velmi oblíbené jsou i sušičky prádla, které ale nejsou vůbec výhodné a spotřebovávají příliš mnoho elektřiny, a to i tehdy, pokud máte doma sušičku v té nejlepší energetické třídě. Pračku zapínejte opravdu jen tehdy, je-li skutečně naplněná celá, a naučte se prát běžná prádla na třicet nebo čtyřicet stupňů. Zkrátíte tak dobu praní a ušetříte.
Ušetřit se opravdu dá, stačí jen změnit několik návyků. Na roční faktuře to pak skutečně poznáte.
Zdroj foto: www.freepik.com