Kreditka se v zahraničí vyplatí. Jak si ale nesnížit bonitu?

Kreditní karta je za normálních okolností mimořádně nevýhodný způsob, jak si půjčit peníze. Úroky se často blíží 20 % a bezúročné období je pouze vábnička pro ty, co si myslí, že ho zvládnou dodžovat. Existuje ale situace, kdy se kreditka vyplatí, a to půjčení auta v zahraničí.

Bez kreditky ani ránu

Spousta autopůjčoven v zahraničí pro zaplacení kauce kreditní kartu vyžaduje a není možné ji složit jinak. Využití služeb jiné půjčovny může znamenat nejen vyšší cenu, ale také hodiny nejistého hledání a obvolávání vzdálenějších půjčoven, zatímco trčíte na letišti.

Druhá strana mince

Pro účel půjčení auta v zahraničí se kreditní karta rozhodně vyplatí. Má to ale i svou nevýhodu. Jakmile dostanete kreditku, je její limit přidán do centrálního registru jako úvěr, přestože jste třeba nevyčerpali ani korunu. Když pak budete žádat o jakoukoli půjčku nebo hypotéku, kreditní karta snižuje vaši bonitu, což může zbytečně překazit vaše plány.

Půjčovny často požadují kauci na auto 1000 € i více, takže potřebujete mít možnost na kartě zabokovat aspoň 30 000 Kč, pro jistotu klidně 50 000 Kč. To už není malá částka na tak nevýhodný úrok a banky to ví. Zvlášť pokud žádáte o hypotéku jako OSVČ, můžete dost narazit.

Trik, jak bonitu ovlivnit co nejméně

Půjčovně jde o to, aby mohla na vaší kartě zablokovat peníze a kreditní karta to narozdíl od debetní umožňuje. Trik je v tom, že zůstatek na kreditní kartě může jít do plusu. Můžete si vyřídit kreditku jen s minimálním limitem několika tisíc a před cestou do zahraničí si na ni peníze poslat. Po návratu si pak peníze pošlete jednoduše zpět. Některé banky to neumožňují přes bankovnictví, tak možná budete muset pro převod zavolat na infolinku. Doporučuji si před pořízením kreditní karty u banky ověřit, že celý proces bude možný. Já to tak dělám, ale každá banka může mít jiná pravidla.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *