Věnujete se něčemu, co byste rádi dělali už stále, a ještě si tím vydělávali? Přemýšlíte o tom, že opustíte své stávající zaměstnání a začnete vydělávat sami na sebe? Stát se OSVČ není zase tak těžké, musíte ale získat živnostenský list. Jak na to? Jak postupovat a co všechno k tomu budete potřebovat?
Co je živnost a kdo ji může získat?
Podnikatelem se živnostenským listem se můžete stát v případě, že dovršíte věku minimálně 18 let, u mladších je nutné mít zodpovědného zástupce, kterého pak určují rodiče a nutný je i souhlas soudu. Musíte být způsobilí k právním úkonům, což se dokládá občanským průkazem. Důležitá je i trestní bezúhonnost, což se ověřuje ve výpisu z rejstříku trestů a dle typu živnosti musíte splňovat i kvalifikační požadavky.
Živnostenské oprávnění je zapotřebí k tomu, abyste mohli začít podnikat na živnost, a vše se definuje podle Zákona o živnostenském podnikání. Jde o soustavnou činnost, která je provozována samostatně, na vlastní jméno a na vlastní zodpovědnost za účelem dosažení zisku, a to všechno za podmínek, které jsou stanoveny živnostenským zákonem.
Začít musíte na živnostenském úřadě
Pokud chcete získat živnostenský list a začít pak podnikat, jako první se musíte vydat na živnostenský úřad. Potřebovat budete hlavně občanský průkaz a počítejte i s tím, že je třeba zaplatit poplatek za založení živnosti, který činí tisíc korun. Živnostenský úřad si trestní bezúhonnost ověřuje sám, takže výpis z rejstříku trestů sebou nosit nemusíte.
Oproti dobám minulým je dnes zjednodušená i administrativa a není zapotřebí vyplňovat několik formulářů. Vyplnit na místě budete muset jen jeden registrační formulář. Jestliže už máte svou datovou schránku, můžete tento jednotný formulář vyplnit i tam elektronicky. Díky jednotnému registračnímu formuláři budete rovnou také registrování jako OSVČ na Okresní správě sociálního zabezpečení a na své zdravotní pojišťovně. Pohlídat si pak už jen musíte termín plateb za sociální a zdravotní pojištění.
Pozor na to, že v žádosti o založení živnosti budete muset vyplnit i sídlo a místo podnikání. Obecně se nejčastěji u živnostníků vyplňuje místo bydliště. V případě, že ale bydlíte v podnájmu, budete potřebovat souhlas majitele. Je třeba na to myslet, na živnostenský úřad byste měli jít již s vyplněným a podepsaným souhlasem.
Jaký typ živnosti zvolíte?
Abyste mohli založit své vlastní podnikání, budete muset si zvolit typ živnosti. Ty máme celkem čtyři.
Volná živnost
V tomto případě nemusíte splňovat žádné další podmínky, k založení živnosti vám tak stačí plnoletost a trestní bezúhonnost. Pro příklad sem patří například libovolná ruční výroba, zprostředkovávání obchodu či služeb, poradenská činnost či práce v marketingu.
Vázaná živnost
U tohoto typu živnosti už musíte dokládat, zda máte odbornou způsobilost k výkonu dané činnosti. Do této kategorie spadají například účetní, maséři, ale i turističtí průvodci nebo provozovatelé autoškol.
Řemeslná živnost
Do této kategorie živnostníků patří například kadeřnice, elektrikáři, zedníci, opraváři, zlatníci, pekaři, manikérky nebo provozovatelé pohostinství či kosmetických služeb a podobně. Při zakládání tohoto typu živnosti je zapotřebí doložit výuční list, maturitní vysvědčení, diplom nebo případně minimálně šestiletou praxi v daném oboru.
Koncesovaná živnost
Koncesovanou živnost lze založit až po prokázání odborné způsobilosti a po doložení povolení od příslušného orgánu státní správy. Na koncesovanou živnost podnikají například provozovatelé nákladní dopravy nebo cestovní kanceláře.
Zdroj foto: www.freepik.com