Čekáte na výplatu, která vám pravidelně chodí na účet, a tentokrát se ne a ne dočkat? Je to nesmírně složitá situace, v dnešní nelehké době má jen málo lidí nějakou rezervu, ze které může žít a platit účty, než výplata skutečně dorazí. Navíc každý chce peníze, na které má nárok, které si vydělal.
Než začnete úplně panikařit, zjistěte si, na co máte nárok a jak můžete v této situaci postupovat. Pokud ale peníze potřebujete ihned a zaměstnavatel vám je zkrátka nemůže nebo nechce ihned vyplatit, budete to mít těžké. I když je zákoník práce nakloněn na vaši stranu, nějakou chvíli to může trvat.
Jaká je splatnost mzdy?
Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu, můžete ji vymáhat až tři roky zpětně, v nejkritičtějších případech je nutné se obrátit na soud, ale to bychom předbíhali. Jestliže jste zvyklí, že vám výplata chodí vždy například desátého dne v měsíci a najednou se na účtu nic neobjevilo, není důvod zatím panikařit.
Vždy je třeba nahlédnout do smlouvy, tam by mělo být jasně uvedeno, kdy je výplatní termín. Může být až patnáctého, ale firmy obvykle posílají výplaty svým zaměstnancům dříve, je to běžný jev. Nabízí se tedy chvíli počkat, když ale ani po několika dnech výplata na účet stále nepřistane, situaci začněte řešit.
Nezapomeňte na 15denní lhůtu
Jako první krok by měla být konfrontace vedoucích pracovníků, obrátit se můžete i na účetní firmy. Mohlo dojít k nechtěnému opoždění, někdy se stane, že účetní oddělení nestíhá odeslat všechny výplaty včas. Pokud ale ani zde nenajdete odpovědi, které hledáte, budete muset konat. Je zapotřebí si ale uvědomit, že výplatu za uplynulý měsíc vám musí podle zákona zaměstnavatel vyplatit nejpozději do konce měsíce následujícího. To v podstatě znamená, že pokud čekáte na výplatu za únor, musí vám být vyplacena do konce března.
Pak ale ještě běží patnáctidenní lhůta, kdy může zaměstnavatel mzdu poslat. Je ale šestnáctého dubna a výplatu za únor stále nemáte? Teprve teď přichází doba, kdy je třeba s tím něco opravdu dělat. Nezapomeňte ještě během čekání na uplynutí splatnosti mzdy vyzvat zaměstnavatele, aby vám mzdu doplatil. Nejlépe písemně, abyste měli své kroky podložené.
Můžete okamžitě podat výpověď
Po skončení doby splatnosti a po skončení další patnáctidenní lhůty už můžete podat okamžitou výpověď bez udání důvodu. Můžete tedy okamžitě změnit zaměstnání, z firmy odejít a dlužnou mzdu pak dále vymáhat. A kromě dlužné mzdy vám musí zaměstnavatel rovněž vyplatit dva průměrné měsíční platy navíc. Proč? Máte totiž nárok na to, aby vám již bývalý zaměstnavatel zaplatil i mzdu, kterou byste normálně dostali při dvouměsíční výpovědní lhůtě. Na to totiž máte nárok, pokud končíte pracovní poměr běžným způsobem, a v tomto případě je opět zákoník práce při vás.
Výpověď kvůli dlužné mzdě musíte ale vždy podat písemně, písemná výpověď by rovněž měla mít všechny potřebné náležitosti, a je třeba si to ohlídat. Písemně rovněž vyzvěte zaměstnavatele, aby vám uhradil dlužnou mzdu, a k tomu i dva průměrné platy v důsledku vaší výpovědi. Nárok na své peníze máte, a tohoto nároku se nevzdávejte.
Když to musí jít k soudu
Výpověď nepomohla? Nepomohly ani písemné výzvy? Obrňte se trpělivostí a zaměstnavateli ještě jednou pošlete dopis. Uveďte tam, že pokud do určitého data své peníze nedostanete, obrátíte se na soud. Pokud ani tohle zaměstnavatele nepřiměje vám dlužnou mzdu vyplatit, na soud se skutečně budete muset obrátit.
Budete mít samozřejmě obrovskou šanci uspět, v podstatě nemůžete prohrát. Podejte žalobu, a pokud si s podáním nevíte rady, oslovte právníka. Svého zcela jistě dosáhnete a vyhrajete.
Zdroj foto:www.freepik.com