Srážka se zvěří: Jak se pojistit a co dělat ihned po nehodě

Nehody, které zapříčiní srážka se zvěří, jsou u nás poměrně běžné. Průměrně dojde ročně až k patnácti tisícům takových nehod. Na pozoru byste se měli mít zejména na jaře a na podzim, a to v době, kdy se stmívá nebo rozednívá. I když ale budete jezdit obezřetně v rizikových lokalitách, nikdy nemůžete mít jistotu, že se vám srážka s divokou zvěří vyhne.

Je tedy na místě mít vyřízené pojištění pro tyto případy. Vědět byste však měli i to, jak se zachovat, když už k nehodě opravdu dojde.

Pohotová reakce nemusí stačit

Zvěř se obvykle vydává hledat potravu, když se stmívá anebo když se začne rozednívat. Pokud projíždíte ale i kdykoliv v noci podél polí, lesů nebo luk, můžete na divokou zvěř snadno narazit. Mnoho řidičů, i těch ostřílených, má však pocit, že se srážce se zvěří dokáže vyhnout. Snížení rychlosti jízdy nebo zvýšená pozornost však nemusejí stačit.

Jde o vteřiny – a zvíře vám může vběhnout před auto. Pokud se tak stane, je třeba prudce sešlápnout brzy a snažit se držet volant stále ve směru jízdy, nikdy se zvířeti nesnažte vyhnout, hrozilo by, že narazíte do stromu, svodidel nebo případně do protijedoucího automobilu.

Srážka se zvěří obvykle končí zejména škodami na majetku, auto je poškozeno vždy, škody se pak mohou vyšplhat až do několika desítek tisíc korun. Z tohoto důvodu buďte připraveni a sjednejte si pojištění. Jinak byste veškerou škodu museli platit vy sami z vlastních úspor.

Jak se pojistit pro případ srážky se zvěří?

Pokud máte sjednáno havarijní pojištění, případný střet se zvěří byste měli mít pokryt vždy. Pokud ale máte jen povinné ručení, je potřeba se pro tyto případy ještě zvlášť připojistit. Pozor však na to, že ne každé základní havarijní pojištění obsahuje i pojištění pro střet se zvěří. Je třeba si to tedy ověřit u konkrétní pojišťovny.

Jestliže zvolíte možnost připojištění k povinnému ručení, zaměřte se zejména na to, jak vysoký limit plnění budete mít. Je totiž velký rozdíl v tom, zda srazíte divoké prase nebo srnku. Srážka s divokým prasetem je vždy horší možností, škody jsou v tomto případě mnohem vyšší, než když se vám do cesty postaví srnka.

Připojištění týkající se zvěře pak obsahuje dva druhy pojištění. Opět je rozdíl v tom, zda se připojištění týká přímého střetu se zvěří za jízdy, nebo zda jde o poškození stojícího vozu zvěří. U každé větší pojišťovny, která v naší republice tyto druhy připojištění nabízí, se můžete přímo informovat a můžete si zvolit výši limitu pojistného plnění i v závislosti na ceně automobilu.

Co dělat, když ke srážce se zvěří dojde?

Jestliže budete mít smůlu a ke srážce se zvěří opravdu dojde, nepanikařte a nejdříve se ujistěte, že všichni cestující ve vozidle jsou v pořádku. Pokud nedošlo ke zraněním, je nutné jako první okamžitě informovat policii České republiky, která by následně měla kontaktovat i majitele zvířete, popřípadě mysliveckou správu, která se vždy o zvíře postará.

Tak jako u každé jiné dopravní nehody, je i v tomto případě zapotřebí řádně zajistit místo nehody podle platných předpisů. Pořiďte si také fotodokumentaci místa nehody, nafoťte automobil a způsobené škody. Rovněž byste měli vyfotit sražené zvíře. Pokud zvíře uteklo, snažte se najít krvavé stopy, které musíte vyfotit také. Co nejvíce důkazů vám usnadní jednání s pojišťovnou. Pokud je zvíře zraněné nebo mrtvé, nesahejte na něj a nijak s ním nemanipulujte.

Myslete na to, že i když dojde jen k lehké srážce se zvířetem, jste povinni informovat policii. Zároveň vám pak může i fakt, že jste nehodu řádně ohlásili, pomoci řešit vzniklou škodu s pojišťovnou hladce a rychle.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *