Doba dovolených je tady a řada lidí potřebuje k vycestování do zahraničí i platný cestovní pas. Pokud se chystáte na dovolenou do země mimo Evropskou unii, budete potřebovat zcela jistě cestovní pas. I když už se do spousty zemí dostaneme jen s občanským průkazem, není tomu tak vždy. Pokud ale jen krátce před odjezdem na dovolenou zjistíte, že váš cestovní pas je neplatný, můžete tvrdě narazit.
A budete si muset také pořádně připlatit. Jaké jsou lhůty pro vyřízení cestovních dokladů a kolik peněz budete muset z peněženky vytáhnout?
Na úřad musíte osobně, žádost ale vyřídíte rychle
Od roku 2016 se již nevydávají cestovní pasy bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. Žádost o vydání nového cestovního dokladu můžete vyřídit na jakémkoliv městském či obecním úřadě a také na zastupitelském úřadu v zahraničí, v tom případě ale musíte počítat s delší dobou vyřízení žádosti.
Běžná lhůta vydání cestovního dokladu je přitom do 30 dní a v případě žádosti podané na zastupitelském úřadu vám pas vyřídí do 120 dní. Všem občanům starším patnácti let se pasy vydávají na 10 let, mladším pak na 5 let. Doba platnosti pasu nelze nijak prodloužit, v případě, že pas propadne, je vždy nutné jej sebou přinést na příslušný úřad a vyřídit si doklad nový.
Žádost o vydání nového cestovního pasu se nikde nevyplňuje, nepřikládá se ani fotografie. Všechno za vás udělají pracovníci úřadu. Vy se musíte jen osobně dostavit na úřad a mít sebou potřebné doklady. U dospělých je to občanský průkaz a případně i starý cestovní doklad, údaje z dokladů se pak ověřují v informačním systému evidence obyvatel. Pracovník úřadu pak pořídí aktuální fotografii a také otisky prstů. Vše se potvrdí podpisem žadatele a žádost je odeslána. Žadatel samozřejmě ještě musí zaplatit poplatek. U dětí do 12 let se otisky prstů nepořizují, pouze fotografie.
Kolik za nový pas zaplatíte
Vyřízení nového cestovního pasu v obvyklé lhůtě není delší, než 30 dní, avšak pokud náhle před odjezdem do zahraničí zjistíte, že váš pas je neplatný a nemůžete čekat zmíněnou dobu, můžete si zažádat o zhotovení cestovního dokladu ve zkrácené lhůtě. To si ovšem výrazně připlatíte a moc se to nevyplatí. Občané starší 15 let za cestovní doklad vydaný v běžné 30 denní lhůtě zaplatí 600 Kč a děti do 15 let 100 Kč. Pokud budete chtít mít svůj cestovní doklad vyřízený do 5 dnů, zaplatíte už výrazně více a to 3000 Kč a děti do 15 let 1000 Kč.
Zažádat si pak lze i o vydání pasu do 24 hodin, v tom případě si ale nachystejte 6000 Kč a za dítě do 15 let pak 2000 Kč. Pokud si budete chtít vyzvednout pas na jiném úřadě, než jste žádost podávali, budete ještě muset zaplatit správní poplatek 100 Kč, to lze ale pouze v případě, že chcete pas vyřídit v běžné 30denní lhůtě. Je tedy vždy lepší si řádně ohlídat platnost cestovního dokladu.
Kdo může žádat o vydání cestovního dokladu
O vydání cestovního dokladu může požádat každý občan České republiky, cizinci si pak podmínky pro vydání musí ověřit na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Za děti mladší 15 let musí žádost podávat zákonný zástupce, dítě se musí ale dostavit se svým zákonným zástupcem také osobně, kvůli pořízení fotografie. Pro vyřízení cestovního dokladu u dětí je nutné předložit také rodný list dítěte a doklad totožnosti zákonného zástupce. U občanů starších 15 let do doby jejich zletilosti, je možné podat žádost bez doprovodu zákonného zástupce, avšak je nutné předložit písemný souhlas zákonného zástupce a to s jeho ověřeným podpisem.
Pokud budete žádat o expresní vydání cestovního dokladu do 24 hodin, musíte také počítat s tím, že si nový cestovní doklad budete muset vyzvednout jen na jediném místě a to osobně v pražské kanceláři Ministerstva vnitra.
Zdroj foto: www.freepik.com