Jezdit bez pojištěného auta je v dnešní době velkým riskem. A to především v souvislosti s povinným ručením, jehož uzavření dokonce přikazuje zákon. V tomto ohledu by ho tak měl mít uzavřené každý motorista, tedy majitel nebo provozovatel třeba auta, který vyjede na naše silnice. V opačném případě totiž riskuje poměrně nemalou pokutu, ale také je nucen platit každý den příspěvek do fondu nepojištěných. A ten v konečném důsledku mnohonásobně převyšuje i tu nejdražší pojistku, která by nás chránila.
K čemu je povinné ručení nezbytné a jak ho vybrat?
Pokud bychom se na tuto pojistku podívali blíže, potom je třeba si jasně specifikovat, v čem vlastně spočívá a co nám nabídne. Mnoho lidí v tom totiž stále nemá jasno. Toto jsou její hlavní specifikace.
- Z dané pojistky jsou hrazeny škody účastníkům té nehody, jakou způsobíme
- Jsou z ní hrazeny škody na zdraví, ale také na majetku – movitém i nemovitém
- Výše proplacených škod souvisí s konkrétními limity pojišťovny
- Povinné ručení nechrání naše auto – tyto opravy platíme z vlastní kapsy
Z toho všeho jasně plyne, jaké specifika pojistka má. Jasně už lze také poznat, podle jakého aspektu bychom měli také vybírat. Tím jsou právě dané limity a jejich výše. Využijeme-li porovnání povinného ručení k tomu, abychom si vybrali tu správnou pojistku, můžeme ale porovnat i celkové ceny jednotlivých pojišťoven. Ty určují jak oni sami, tak i lokalita našeho bydliště, objem motoru vozu, nebo náš získaný bonus, v některých případech také malus – který ceníkovou cenu zvyšuje.
Na co si dát v souvislosti s povinným ručením pozor?
Pokud bychom se na problematiku této pojistky podívali blíže, je i mnoho dalších otázek, které lidé mají. Nejčastěji se týkají například amortizací, tedy opotřebování samotného vozu, které souvisí s vyplacenou částkou. Stejně tak jsou ale důležité otázky i toho, jak uzavřené pojištění prokázat – v tomto případě stačí zelená karta. Složenka o zaplacení, která byla potřebná v minulosti, již není nutná. Pokud i vy máte dotazy, jistě vám je nejčastější otázky k povinnému ručení zodpoví, jelikož jich může být více než dost. A jaké jsou další nejčastější? Třeba takové, kde všude pojistka platí, kolik může být výše bonusu, a jak lze uzavřít pojištění prostřednictvím internetu.
Chcete mít ochráněn i váš vůz? Nezapomeňte na havarijko
Tou druhou nejznámější pojistkou související s provozem auta je samozřejmě to havarijní. Tím už chráníme právě náš vůz. Nejčastěji se pojistka vztahuje na tyto situace:
- Nehoda – ať už s ostatními účastníky silničního provozu, nebo bez nich
- Vandalismus
- Krádež vozidla
- Živelná pohroma – kroupy, povodeň, spadlé větvě atd.
Díky této pojistce tak máme možnost získat od pojišťovny peníze za každé poškození, tedy konkrétně peníze na opravu, kterou bude uvedení do původního stavu stát. S tím souvisí ale i to, že havarijní pojištění má v mnoha případech takzvanou spoluúčast. Jedná se o procentuelní nebo pevný poplatek, který je odečten z pojišťovnou vyplacených peněz. Vzhledem k možným škodám se ale rozhodně vyplatí. V některých případech může být dokonce také nulový, kdy pojišťovna uhradí všechny škody pouze sama.
Co cenu havarijního pojištění ovlivňuje?
Na závěr je určitě vhodné říci, podle čeho se cena havarijního pojištění určuje. Zatímco u povinného ručení je to hlavně objem motoru, u havarijního je to cena vozu a výše spoluúčasti. Danou cenu některých pojišťoven však nemusíte vždy respektovat, jelikož i zde je možné si další pojišťovny online porovnat a najít tak tu nejvýhodnější nabídku na trhu. Následně jste vy i váš vůz nejenom dokonale, ale také levně a spolehlivě ochráněni.