Příchod nového roku s sebou přinesl řadu změn. Které jsou ty nejzásadnější? Omezení slev na dani na manžela či manželku, úplné zrušení slevy na dani na studenty, žádné školkovné a také konec papírové podoby zelených karet. Pokud jste si již v letošním roce zaskočili na točené pivo, jistě jste si jeho zdražení všimli. Další změny vám ale mohli uniknout, a proto jsme pro vás sepsali ty, které mohou ovlivnit váš život.
Omezení slev na dani na manžela/manželku
Od 1. ledna 2024 došlo k omezení slev na dani na manžela/manželku. Současná podoba se tak uplatňuje pouze na ty, kteří pečují o dítě do 3 let. Toto omezení vzniklo hlavně proto, aby motivovalo k návratu do práce.
Konec formálního statusu studenta
Kromě toho, že se sleva na dani na studenta dá nahradit běžnou slevou na poplatníka, přispěje její zrušení k eliminaci situací, kdy si lidé nechávají status studenta pouze formálně. Tyto statusy pak většinou využívají k čerpání dalších slev – například na dopravu a podobně, ale do školy nechodí.
Zrušení slevy na dani za umístění dítěte do školky
Do konce minulého roku se dala využít sleva na dani za umístění dítěte do předškolního zařízení. S účinností od 1. ledna 2024 ale tato sleva končí. Jedním z důvodů jejího zrušení je to, že samoživitelé, kteří uplatňují další slevy a mají nízké příjmy, tuto slevu většinou nevyužívají.
Již žádná zelená karta v papírové podobě
Poměrně velkou změnou je podoba zelené karty. Jestli jste byli zvyklí, nosit ji společně s doklady v peněžence, od letošního roku se s ní můžete rozloučit. Papírové zelené karty totiž nahradí online evidence pojištění. Výjimkou ovšem jsou situace, kdy se vozem vydáte za hranice. V takových případech je totiž stále nutné mít u sebe zelenou kartu ve fyzické podobě jak jste byli zvyklí.
Knihy bez DPH
Jste pravidelnými návštěvníky knihkupectví a rádi se ztrácíte v knižních příbězích? To vám pak zcela jistě neuniklo, že od 1. ledna letošního roku jsou knihy osvobozeny od DPH. Co to znamená? Výrazné zlevnění knih rozhodně nečekejte, ale počítejte s tím, že nedojde k jejich zdražování.
Sjednocení snížených sazeb do jedné společné
Sledujete-li pravidelně světové i tuzemské dění, sjednocení snížených sazeb DPH do jedné společné vám určitě neuniklo. Místo sazby 10 % a 15 % teď bude sazba 12 %. Kterým odvětvím toto sjednocení pomohlo a kde se naopak podražilo? DPH se snížilo u potravin, pohřebních služeb či například dětských autosedaček. Podražilo se ovšem u kadeřníků a holičů, stouply ceny za točené pivo, zpracování komunálního odpadu, úklidové práce a také za řezané květiny.
Zvýšení daně z tabákových výrobků
I v letošním roce pokračuje postupné zvyšování spotřební daně z tabákových výrobků a zahřívaných tabákových výrobků. Sazba spotřební daně z cigaret, tabáku ke kouření, doutníků a cigarillos stoupla o 10 % a až do roku 2027 bude dále růst, vždy o 5 % za rok.
Ani zahřívaný tabák se nevyhne zdražování, ovšem u něj se bude každý rok sazba zvyšovat o 15 %. Od letošního roku dojde také k zavedení spotřební daně u e-cigaret. Letos tak bude tato sazba činit 2,5 Kč za 1 ml, ale v roce 2027 to bude již 10 Kč za ml. U nikotinových sáčků je sazba v roce 2024 stanovena na 0,4 Kč/ g, postupně ale bude každý rok stoupat až na 1,7 Kč/g v roce 2027.
O kterých změnách jste již věděli a které vás neopak zaskočili či překvapili? Vybrali jsme pro vás ty nejzásadnější a nejzajímavější, které by vaši pozornosti rozhodně neměli uniknout. Jaké z nich vás postihnou nejvíce?
Zdroj foto: www.freepik.com