ČNB je centrální bankou naší republiky a také orgánem, jenž dohlíží na finanční trh v České republice. Víte kdy vznikla, jaké jsou její pravomoce a na co všechno dohlíží?
Vznik ČNB
Jistě vás nepřekvapí, že Česká národní banka byla založena ve stejné době, kdy vznikla Česká republika, tedy v roce 1993. Zřízena byla na základě Ústavy České republiky a její činnost vychází ze zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance. Do činnosti ČNB lze zasahovat výhradně na základě zákona a aby mohla její činnost probíhat hladce, je nutné, aby byla nezávislá.
Sídlo a pracoviště České národní banky
ČNB je právnickou osobou veřejného práva a sídlí v Praze na adrese Na příkopě 864/28, 115 03, Praha 1. Další pracoviště České národní banky se nacházejí V:
- Ústí nad Labem
- Plzni
- Českých Budějovicích
- Hradci Králové
- Brně
- Ostravě
Bankovní rada
Nejvyšší řídící orgán České národní banky je bankovní rada. V té zasedají čtyři členové, dva viceguvernéři a jeden guvernér. Všichni jsou jmenováni prezidentem České republiky a délka období, po kterou zasedají v radě, nesmí přesáhnout lhůtu šesti let.
Co má Česká národní banka na starost
ČNB má na starost vydávání bankovek a mincí a rovněž dohlíží a řídí peněžní oběh, platební styk i zúčtování bank. Její dohled se vztahuje na:
- bankovní sektor
- kapitálový trh
- pojišťovnictví
- penzijní připojištění
- družstevní záložny
- instituce elektronických peněz
- směnárny
Banka, která spravuje důležité účty
Pod správu České národní banky spadají účty státního i veřejného sektoru. Kdo vše má u ČNB vedený účet? Například:
- organizační složky státu (ministerstva, Ústavní soud a další soudy, státní zastupitelství, Kancelář prezidenta republiky a další)
- příspěvkové organizace, které byly zřízeny organizačními složkami státu
- státní fondy
- Národní fond
- Správa železnic
- veřejné vysoké školy
- zdravotní pojišťovny
Než vznikla ČNB
Víte, jaké měla Česká národní banka předchůdkyně? Jejich seznam není nikterak dlouhý, protože se datují do doby vzniku Československa. Než vznikla ČNB, její funkci zastávaly v následujícím pořadí:
- Bankovní úřad při ministerstvu financí
- Národní banka Československa
- Národní banka pro Čechy a Moravu v Praze
- Státní banka Československa
Platba na telefonní číslo
Novinkou z konce roku 2023 je takzvaná platba na číslo. ČNB provozuje registr, v němž se uchovávají profily, které jsou tvořeny:
- mobilním telefonním číslem
- názvem účtu
- číslem účtu
Díky tomu lze vyplnit příkaz k úhradě snáze, protože stačí znát telefonní číslo příjemce. Pokud má příjemce svůj profil v registru, dojde k převedení dané sumy peněz. V rámci registru lze jedno číslo bankovního účtu propojit s více telefonním čísly, ale nelze propojit jedno telefonní číslo s více účty.
Návštěvnické centrum ČNB
Zajímá vás, jak vypadají prostory České národní banky? V pražské a brněnské pobočce můžete navštívit Návštěvnické centrum. Jejich prostřednictvím máte možnost nahlédnout pod pokličku fungování nejvýznamnější bankovní organizace u nás a s pomocí zábavně-vzdělávacích expozic se dozvědět spoustu užitečných i zajímavých informací. Víte například, kdo je autorem českých bankovek, jak se úředně znehodnocují bankovky či která česká mince byla vydána nejdříve? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v Návštěvnickém centru, které je zpřístupněno veřejnosti.
Kolik jste toho o České národní bance věděli a které informace vás naopak překvapili? Přestože o existenci a fungování ČNB ví každý občan České republiky, jen hrstka z nich ví, jaké všechny pravomoce tato nejvýznamnější česká banka má a co vše spadá pod její správu.
Zdroj textu: www.cnb.cz
Zdroj foto: www.wikimedia.cz