Mladí Němci třou bídu s nouzí a bydlení je nad jejich finanční možnosti

Mladí Němci třou bídu s nouzí a bydlení je nad jejich finanční možnosti

Myslíte si, že mladí lidé v České republice jsou jediní, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení? U našich západních sousedů je situace podobná. Proč?

Ceny nájmů raketově rostou

V Německu nestoupají pouze ceny nemovitostí, ale také nájmů. Ve velkých městech je pro mladé Němce téměř nemožné najít si finančně dostupný pronájem bytu. Vysoké ceny nájmů ve velkých německých městech jsou dány tím, že se do těchto oblastí stěhují lidé za prací i studiem, a tím pádem stoupá poptávka po bydlení. Bohužel nabídka ale za poptávkou pokulhává, a proto ceny nájmů neustále stoupají.

Málo volných stavebních pozemků

Ruku v ruce s nabídkou bydlení ve velkých městech v Německu jdou také další omezení, jež se týkají výstavby nových bytů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že u našich západních sousedů jde vždy vše jako na drátkách, neplatí to o výstavbě nových bytů. Jejich stavbu v prvé řadě brzdí vážný nedostatek volných stavebních pozemků a dále také množství procesů, které je nutné dodržet a podstoupit, než samotná stavba bytových a rodinných domů započne. Čekání na stavební povolení může trvat i několik let.

Zahraniční investoři

O německé nemovitosti jeví zájem zahraniční investoři. Pro mladé Němce, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, je to jen další překážkou. Zahraniční investoři do německých nemovitostí totiž jen zvyšují ceny bydlení a tím dělají z bydlení nedostupný luxus.

Vstup na trh práce

Mladí lidé, kteří teprve vstupují na pracovní trh, buď pracují na krátkodobé smlouvy nebo berou velmi nízký plat, jenž jim pokryje základní životní výdaje, ale je téměř nemožné si z něj dávat peníze stranou. Jestliže nemají od rodičů naspořeno, může jim trvat několik let, než si naspoří pár desítek tisíc eur, které potřebují k tomu, aby vůbec mohli požádat o hypotéku.

Pětina Němců žije pod hranicí chudoby

Velmi šokující je také zjištění, že v Německu žije pětina obyvatel pod hranicí bídy. Pokud bychom se totiž na Němce podívali z pohledu toho, kolik procent ze svých příjmů vynaloží na zaplacení bydlení, došli bychom k šokujícímu zjištění.

Jen ti nejbohatší Němci, jejichž měsíční příjmy se pohybují nad hranicí 4 000 eur, totiž za bydlení odvádějí pouze pětinu svého příjmu. U ostatních se jedná o třetinu a u těch nejchudších dokonce o více jak polovinu všech měsíčních příjmů v domácnosti. Právě to, kolik procent svých příjmů musí jedinec odvést za bydlení, se stalo novým klíčovým parametrem při určování životní úrovně. Z těchto statistik nejhůře vycházejí lidé nad 65 let a také mladí dospělí ve věkovém rozpětí od 18 do 25 let. Z těch se pod hranicí chudoby nachází 31 procent.

Kde v Německu je situace s bytovou chudobou nejhorší?

Zajímá vás, v jakých částech Německa je situace s bytovou chudobou nejhorší? Na prvním místě v tomto negativním žebříčku se umístila spolková země Brémy. Ta leží na severu Německa a kromě města Brémy v ní leží také přístavní město Bremerhaven. Druhou příčku v žebříčku bytové chudoby v Německu obsadilo Sasko-Anhaltsko. V tom se nachází město Magdeburg, Halle, Stendal či například Naumburg. Dobře si nevede ani Hamburk, Berlín a Severní Porýní-Vestfálsko.

Jak se ukazuje, mladí Češi nejsou jediní, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou. Ani v Paříži není situace s byty ideální a mladé páry spolu v důsledku vysokých den začínají bydlet mnohem dříve, než plánovaly. Dalším řešením je samozřejmě odchod do menších měst, kde jsou ceny nájmů přijatelnější, případně také delší pobyt u rodičů.

Zdroj textu: www.newstream.cz, www.e15.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *