Co se děje okolu TikToku a Elona Muska?

Co se děje okolu TikToku a Elona Muska?

Okolo TikToku a jeho používání v USA je živo. V sobotu již byl nedostupný pro americké uživatele, ale Donald Trump slibuje odklad. Jak to celé dopadne?

Zákaz sociální sítě TikTok v USA

V sobotu 18. ledna 2025 večer přestala sociální síť TikTok fungovat v USA a aplikace byla nedostupná v Google Play i App Store. Na tuto situaci se ale v posledních dnech američtí influenceři připravovali, neboť o zákazu TikToku se v USA mluvilo posledních několik týdnů. Co k tomuto zákazu vedlo, jak je do celé situace zapletená čínská společnost Byte Dance, proč se hovořilo o novém majiteli v podobě Elona Muska a jak hodlá situaci vyřešit nastupující prezident Donald Trump?

Sobotní omezení provozu

Čínská aplikace, kterou využívají lidé po celém světě k sdílení krátkých videí, má v Americe ohromnou fanouškovskou základnu. Účet na TikToku má 170 milionů Američanů. Ti všichni ale v sobotu v noci zjistili, že jejich milovaná aplikace nefunguje. Když si otevřeli TikTok, mohli si přečíst oznámení o tom, že v USA byl TikTok zakázán, což znamená, že není možné ho používat. Nicméně nastupující prezident Donald Trump prohlásil, že zákazu této aplikace se bude po nástupu do svého úřadu věnovat a dá se očekávat, že ho minimálně na 90 dní pozastaví.

Americká vláda se bojí krádeže údajů uživatelů

Zákazu předcházelo rozhodnutí Kongresu, který po platformě požadoval, aby přestala spolupracovat se svou mateřskou společností ByteDance. Tato čínská společnost se zabývá internetovými technologiemi. Sídlí v Pekingu, ale registrovaná je na Kajmanských ostrovech. Byla založena v roce 2012 a celosvětově je známá právě díky vyvinutí aplikace TikTok. Právě to, že provozovatelem TikToku je čínská společnost, by mohlo znamenat, že citlivá data amerických uživatelů by se mohla dostat do čínských rukou. To bylo také důvodem, proč se zákaz této čínské sociální sítě začal v USA vůbec projednávat. Podle některých Američanů totiž představuje hrozbu pro národní bezpečnost.

Hodnota TikToku a jednání s Elonem Muskem

Hodnota TikToku byla odhadnuta na 50 miliard amerických dolarů, což je částka přesahující 1,2 bilionu korun českých. Aby nebyla aplikace v USA zcela zakázána, hovořilo se o několik vážných zájemcích. Jedním z nich byl také Elon Musk a média spekulovala o tom, že mezi Pekingem a Muskem proběhlo jednání o koupi. Nicméně tato jednání nebyla oficiálně potvrzena a je možné, že k nim ani nedošlo.

Co bude dál?

Protože rozhodnutí o zákazu TikToku v USA připadlo na období mezi koncem vlády J. Bidena a D. Trumpa, nabízí se otázka, jak nakonec celá situace se zákazem čínské aplikace dopadne. V rozhovoru pro televizní stanici NBC budoucí americký prezident naznačil, že zvažuje prodloužení doby, po kterou by se mohl TikTok v USA používat. Jednalo by se konkrétně o devadesátidenní prodloužení. Kromě přerušení provozu se ale v sobotu uskutečnila další pozoruhodná věc. Oficiálně se totiž k zájemcům o koupi platformy přihlásila společnost Perplexity AI a přinesla i návrh možné fúze. Firma Perplexity AI se orientuje na vyhledávání s využitím umělé inteligence a tím pádem konkuruje společnostem OpenAI a Google. Zda transakce dopadne či nikoliv, se zatím neví a pokud by na nějaká jednání došlo, trvala by pravděpodobně i několik měsíců.

Osud platformy TikTok v USA je ve hvězdách, ale lze předpokládat, že v sobotu ji američtí uživatelé nepoužívali naposledy. Nyní vše záleží na rozhodnutí nového amerického prezidenta a také na případných jednáních mezi Perplexity AI a ByteDance.

Zdroj textu: www.novinky.cz, www.idnes.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *