Snadná cesta k bezobslužnému vážení na mostních vahách? Chytře integrované příslušenství

Moderní mostové váhy mohou být vybaveny přídavným příslušenstvím, které dokáže výrazně usnadnit proces vážení, zajistí efektivní správu dat a umožní samoobslužné vážení.

Autováhy jsou běžnou součástí v oblastech jako je silniční doprava, stavebnictví, zemědělství nebo odpadové hospodářství. Aby byly společnosti z těchto oborů schopné jít s dobou, jsou silniční mostní váhy stále častěji opatřovány příslušenstvím, které pomáhá optimalizovat vážní procesy.

Nad kompletní sestavou mostní váhy, včetně příslušenství, je dobré přemýšlet už při návrhu nové mostní váhy, ale i modernizace staršího vážního systému je dobrou příležitostí, jak autováhu modernizovat. Ideální je vložit vše do rukou odborníků. Společnost M.E.N expert s.r.o. se specializuje jak na návrhy, tak modernizace mostních vah, vybere vhodné tenzometrické snímače i potřebné příslušenství.

Vybavení pro silniční váhy

Čím vším lze silniční váhy vybavit? Možností je mnoho:

  1. Vážní software – komunikuje s vážní jednotkou a je “srdcem” celého procesu vážení. Software lze zpravidla uzpůsobit na míru, napojit na něj čtečky karet nebo externí terminály a klávesnice (vhodné při identifikaci řidičů), vést přesné záznamy o vážení (zaznamenat vozidlo, řidiče, materiál apod.), tisknout vážní lístky, faktury nebo vše exportovat do jiných zařízení.
  2. Venkovní displej – předává informaci o navážených hodnotách venkovní obsluze nebo řidičům vozidel.
  3. Vyhodnocovací jednotky – vážní indikátory slouží k vyhodnocení signálu ze snímačů zatížení.
  4. Semafory – signalizační zařízení je ideální pro řízení provozu, který je pak plynulejší a bez zbytečných prodlev.
  5. Automatické závory – mohou omezovat vjezd i výjezd na mostové váhy. Závory je možné ovládat pomocí dálkového ovládání, načtením identifikační karty (nebo čipu) a lze je napojit i na kamerový systém a čtečku SPZ.
  6. Kamerový systém – slouží jako bezpečnostní prvek, který sleduje provoz na váze, snímá vozidla z několika úhlů a snímky ukládá. Může provádět i čtení SPZ.

Kompletní vážní systém a bezobslužné vážení – jak vše funguje?

Díky chytrému propojení silniční mostní váhy s dalším příslušenstvím lze nastavit kompletně bezobslužný vážní systém. V praxi se osvědčují například silniční váhy RODAN se speciální svařovanou sendvičovou konstrukcí vybavené výše uvedeným příslušenstvím.

Celý proces bezobslužného vážení funguje takto:

Řidič přijede k čtečce (čtečka RFID nebo terminál pro zadání PINu), kde se identifikuje. Kamerový systém načte SPZ vozidla, ověří údaje a pokud jsou v systému validní, otevře závoru a na semaforu se přepne červený signál (stůj) na zelený (jeď). Řidič najede na váhu a zastaví v určené poloze. Tenzometrické snímače zatížení zaznamenají váhu, která je přenesena prostřednictvím vážního indikátoru do vážního softwaru. Software zobrazí hmotnost na venkovním displeji, přiřadí ji k odpovídajícímu vozidlu/zaměstnanci nebo firmě a může automaticky vytisknout vážní lístek nebo uložit data do systému. Jakmile je vážení dokončeno, semafor povolí řidiči odjezd z mostové silniční váhy, otevře závoru, aby vůz mohl opustit váhu.

Obraťte se na profesionály v oblasti návrhu silničních mostních vah, kteří vám mohou s přípravou vážního systému na míru pomoci. Zkušenosti odborníků, kteří mají za sebou řadu instalací oceníte ve chvíli, kdy systém zprovozníte a vše začne fungovat tak, jak má – snadno, efektivně a bez nutnosti obsluhy.

Zdroj foto: Сергей Голуб / stock.adobe.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *