Pokud se mluví o spotřebitelských úvěrech, tak je to nejčastěji ve spojení s tím, že se jedná o půjčku, kterou využijeme na nákup určitého, nejčastěji potom spotřebního zboží. Může se jednat třeba o nákup:
- Automobilu
- Elektroniky
- Vybavení bytu
- Zařízení bytu
Jsou však i možnosti, kdy je produktem spotřebitelská neúčelová půjčka. Zatímco u té klasické často musíme dokládat konkrétní faktury a dokumenty, u té neúčelové to nutné není. Je pouze uvedeno, co bychom si za ní měli koupit, ale konkrétní čerpání už je čistě jenom na nás. Máme tak volnější ruku v případě, kdy chceme celou částku rozložit do více možností a nechceme konkrétní účel dokládat.
V bance i nebankovní společnosti
V dnešní době samozřejmě není problém získat tento typ půjčky jak v bankovním, tak i v nebankovním segmentu. V obou případech je na trhu dostatek poskytovatelů, u kterých si můžeme bez problémů zažádat. Obvykle je charakter této půjčky stejný, a to částky v desítkách a stovkách korun i na několik let. Podobné jsou i podmínky získání, jelikož se neobejdeme bez doložení našeho příjmu, a to třeba ze zaměstnání, nebo podnikání. Další podmínky, jako třeba registry a jiné ověřování bonity už jsou plně v režii konkrétních poskytovatelů.
Kdy se může spotřebitelská půjčka hodit?
Ideálně ve chvíli, kdy potřebujete peníze, jejichž útrata nebude spojena se stavbou, koupí, nebo třeba rekonstrukcí vaší nemovitosti. Jedná se tedy o půjčku, kterou můžeme pokrýt naše běžné denní potřeby. Stejně tak ji lidé ale využívají třeba i na to, aby si za ni koupili dovolenou v cizině. I to je dnes možné, ale dle základů odpovědného půjčování je to velmi nezodpovědné. Ideálním využitím jsou tedy skutečně věci, které primárně souvisí s naší domácností, tedy věci, do kterých chceme peníze investovat. Jedině tak využijeme finanční prostředky skutečně správně – tak, jak máme.