Ocitli jste se ve finanční nouzi a nepůjčí vám banky? Nedaří se vám získat úvěr ani od nebankovních společností? Zbývá vám poslední možnost, a sice žádat o půjčku od soukromých osob. Obvykle se jedná o nejrizikovější možnost půjčky s nejvyšším úrokem. Jaké probíhá půjčování od soukromých osob a na co si při něm dát pozor?
Peníze získáte za směnku nebo zástavu
Získat půjčku bez konkrétního účelu od soukromé osoby nebývá problém. Obvykle musíte ale poskytnout nějakou zástavu ve formě majetku, například nemovitost (byt, chata, chalupa, pozemek) nebo podepsat na danou částku směnku. Pokud nezvládnete peníze splatit do sjednaného termínu, dostáváte se do potíží.
Rychlé jednání je výhodou
Výhodou půjček od soukromých investorů je jejich velmi rychlé sjednání. Obvykle odpovíte na inzerát a hned je vám půjčka přislíbena, při uzavírání půjčky také odpadá zdlouhavé papírování. Právě to ale může být velice ošidné.
Nechte si smlouvu zkontrolovat právníkem
Dbejte proto na uzavření řádné smlouvy o půjčce, která bude obsahovat veškeré náležitosti – vaše jméno a kontaktní údaje, údaje o poskytovateli půjčky, výši půjčované částky, termíny a výší splátek, způsob splácení, sankce v případě nesplácení. Pokud smlouvu dostanete, vyplatí se nechat ji zkontrolovat právníkem, aby neobsahovala problematická ustanovení, díky nimž byste mohli přijít o majetek.
Pozor na odevzdávání peněz předem
Je dobré si o osobě, od které si chcete půjčit, něco zjistit, je-li to možné. Například v případě podnikatele prověřit jeho aktivity v obchodním rejstříku, poptat se, jakou má pověst. Pokud narazíte na problematické zkušenosti, raději zkoušejte jinde. Také nereagujte na nabídky, kde musíte odevzdat určitou částku, ještě než dostanete půjčku. Většinou pak neuvidíte ani svůj počáteční vklad, ani slíbenou půjčku.