Pokud jste v minulosti slyšeli kritiku na rekuperační jednotky, pravděpodobně vznikla na základě používání neodborně nainstalované či používání nevhodné jednotky. Pokud se při výběru jednotky rekuperace obrátíte na společnost, která disponuje znalostmi v této oblasti a vlastním týmem techniků, budou Vaše zkušenosti opačné – lepší. Nyní se spolu pojďme podívat na 6 často kolujících mýtů vztahujících se k rekuperačním jednotkám.
1. Vytváří nepříjemné proudění vzduchu
Vzduch v hadici směrem k vyústce proudí rychlostí 1,5 – 3 m/s. Ano, těsně u vyústky lze proud vzduchu cítit, nicméně ve vzdálenosti cca 30 cm od ní už ne. Nemusíte se tedy bát, že by rekuperace znepříjemňovala komfort pobytu v jednotlivých částech místnosti.
2. Hromadí se v ní bakterie a nečistoty, které následně vypouští do místnosti
Právě naopak, rekuperační jednotky obsahují filtry, jež očistí vzduch na vstupu, tj. zbaví jej alergenů, virů, nadměrné vlhkosti, zplodin. V hadicích za vzduchovým filtrem se následně nic neusazuje, ať už z důvodu proudění vzduchu či faktu, že veškeré nečistoty byly ze vzduchu odstraněny.
3. Je hlučná
Veškerý hluk je izolován uvnitř výměníku, který je navíc umístěn buď v samostatné místnosti, případně vně budovy. V samotných prostorách tedy není patrná žádná zvuková stopa rekuperačních jednotek.
4. Je drahá
Ano, investice do systému rekuperace tepla jsou nemalé. Efektivita rekuperačních jednotek je ovlivněna náklady na současný zdroj tepla. Nicméně, v podnikatelských prostorách s třísměnným provozem může návratnost investic do rekuperačních jednotek činit řádově měsíce!
5. Nemůžu spolu s ní použít jiný zdroj tepla
Můžete, záleží pouze na Vás, z jakého zdroje kdy budete odebírat teplo pro Vaše prostory.
6. Má omezené možnosti použití
Toto tvrzení je rovněž daleko od pravdy. Viz přehled referencí společnosti GT-ENERGY, která získává pro své klienty teplo z:
- chlazení vstřikovacích lisů
- řízeného kvašení vína
- důlních vod
- chlazení piva v minipivovaru
- splaškové kanalizace hotelu
- větracího vzduchu kancelářské budovy
- sklepních prostor pro zrání sýrů
- odpadního vzduchu svářecích strojů
- chlazení serverů
- odpadní bazénové vody
- hydraulického systému jeviště
- vody prosakující přehradní nádrží
Moderní systémy rekuperace mají až 97% účinnost, tj. úspora na teple činí i ve výše uvedených příkladech 40 % – 50 %.