Současné silnice vypadají spíše jako tankodrom. Jezdit na nich nemusí být zase až tak jednoduché. Proto není nic neobvyklého, když při vyšší rychlosti trefíte výmol. A co když poškodí vaše auto? Je možné se bránit. Jak?
Havarijní pojištění jako nejjednodušší cesta
Pokud máte havarijní pojištění, je možné dané poškození vozu nahlásit jako pojistnou událost. Pokud si chcete ušetřit nervy a starosti, stejně jako čas, vydejte se touto cestou. Nutno ale počítat s tím, že u havarijního pojištění je určitá výše spoluúčasti. Vlivem toho vám tak nebude proplacena celá oprava, ale jenom suma, která odpovídá pojistných podmínkám. Proto se někteří vydávají cestou standardní.
Zjistěte správce komunikace
Za každou silnici odpovídá takzvaný správce komunikace. A právě po něm je možné následně škodu vymáhat. Na rozdíl od pojišťoven už musí být proplacena v plné výši. Tedy přesně v takové hodnotě, kolik stála oprava. To ale není jediná věc, kterou musí správce komunikace hradit. Můžete po něm vymáhat třeba i:
- Odtah vozidla
- Ušlý zisk
- Zmeškanou dovolenou
A jak správce komunikace najít? Pokud jde o silici první třídy, nebo o dálnici, je to Ředitelství silnic a dálnic. U těch ostatních to bude krajský úřad. U místních komunikací se jedná o konkrétní obce.
Písemně, a s veškerou dokumentací
Jakmile vjedete do výmolu a poškodíte vůz, je ideální vše zaznamenat. Dnes má každý moderní telefon i fotoaparát, který je nejlepší volbou. Vyfoťte poškozený automobil, výtluk – ideálně s jiným předmětem, aby byla jasná jeho velikost. Foťte ale i celé místo problému, aby byly vaše důkazy zcela nepopiratelné. Následně vše sepište a domáhejte se proplacení.
Ne u všech výmolů
A na co si dát pozor? Že ne vždy budou škody proplaceny. Pokud byl výmol jasně označen, třeba značkou, je to vaše chyba a škoda zaplacena nebude – zde vám však v rezervě stále ještě zůstává ona pojišťovna.