Nákupy přes internet se stávají velkým hitem. Nejenom, že můžete hravě nakupovat na tuzemských eshopech. Do popředí se stále více dostává i možnost nákupu v zahraničí. A s nimi může souviset DPH a clo. Když však nakupujete v rámci EU, není důvod se toho obávat, jelikož DPH bude započteno v konečné ceně a clo se na vás nevztahuje. Když ale budete nakupovat třeba z Číny, je zde situace zcela jiná.
Máte zboží na další prodej?
Pokud jste podnikatel a máte zboží na další prodej, je třeba se připravit na to, že je nutné zaplatit jak DPH, tak i clo. Zde nastává velký problém, jelikož mnoho zásilek menší hodnoty si budete muset proclít sami. A to můžeme označit jako komplikaci. S tím je při podnikání nutné počítat. Zde tedy platíte vždy.
Zboží pro osobní potřebu v hodnotě do 22 eur
Zde se můžete radovat, jelikož v takovém případě se není čeho obávat. Ať už vám ze země mimo EU přijde jakákoliv zásilka, tak nebude nutné platit za ni ani DPH, ani nebude nutné za ni platit clo.
Zboží pro osobní potřebu v hodnotě 22 eur až 150 eur
Kupujete si věc sami pro sebe a její hodnota je právě v tomto rozmezí? Potom už musíte se jednou povinností počítat. O jakou povinnost se jedná? Je třeba zaplatit DPH. A to v naší výši, tedy 21 procent. Navíc nezapomínejte na to, že se DPH bude počítat nejenom z hodnoty zboží, ale také z částky, kterou jste platili ve formě poštovného. Pokud jde o clo, zde se stále můžete radovat, jelikož jeho platbě se stále vyhnete.
Zboží pro osobní potřebu v hodnotě nad 150 eur
Máte balíček, který přesahuje danou hodnotu? A je jedno, o kolik? Už pro vás takový nákup nemusí být výhodný. V první řadě je z takové zásilky nutné zaplatit DPH, což její cenu navýší právě o 21 procent. Dále se nevyhnete ani clu, které je nutné zaplatit. U něho hraje roli to, do jaké kategorie bude vaše zboží spadat. Jsou některé, u kterých je sazba poměrně nízká, stejně jako jsou i takové, kde je sazba vysoká.