Různých pojistek, které vás mohou ochránit, je dnes skutečně celá řada. Patří mezi ně také pojištění pracovní neschopnosti. O jakou pojistku se jedná? Měla by vám pomoci ve chvíli, kdy jste v pracovní neschopnosti. To ze zákona znamená, že máte nárok na méně peněz, než co byste si vydělali v klasické práci. A právě tato pojistka má situaci řešit a výplatu vám takzvaně dorovnat. Na co si při jejím sjednání dát pozor?
Rizikem je takzvaná karenční doba
Co si pod tímto konkrétním pojmem představit? Pod označením karenční doba lze vidět období, během kterého pojišťovna plnění nenabízí. Obvykle jde o desítky prvních dní. Teprve poté máte nárok na pomoc od pojišťovny. Pokud u ní pojistnou ochranu poptáváte, je dobré říci, že čím kratší je karenční doba, tím pro vás lépe.
Pojištění pracovní neschopnosti není okamžitou pomocí
I toto je dobré vědět. Nutno říci, že když je pojištění pracovní neschopnosti sjednáno, je ve smlouvě mnohdy uvedeno to, že pojistné plnění dostanete až ve chvíli, kdy je pracovní neschopnost ukončena. To znamená, že peníze nedostáváte jako doplněk každý měsíc, ale dostanete je až při uschopnění. S tím je dobré počítat a myslet na zajištění po dobu neschopenky. V úvahu mohou přicházet:
- Rezervní úspory
- Pomoc známých
- Půjčka
Nutno však dodat, že u některých pojišťoven je možné u dlouhodobé pracovní neschopnosti požádat o zálohu. Zcela bez prostředků tedy úplně nebudete.
Roli hraje i důvod neschopnosti
Nutno říci, že stejně jako u jiných pojistných produktů, tak i pojištění pracovní neschopnosti má celou řadu různých výjimek. To znamená, že ne vždy budete mít na pojistné plnění nárok. Pokud se podíváme na situace, kdy tomu být nemusí, tak to jsou důvody, kdy jste si pracovní neschopnost přivodili sami, často svou lehkovážností, nebo třeba pod vlivem alkoholu, nebo jiných látek.