V dnešní moderní době je zcela běžné, že má každý svůj vlastní účet v bance. Běžný účet nabízí každá banka, která působí v Česku. Některé banky ale mají například vyšší úrokové sazby než jiné a je proto dobré si sjednat běžný účet u banky, která nabídne nejlepší podmínky.
Když je účet zdarma
Většina bank v dnešní době láká na vedení účtu zdarma, klient ale musí aktivně platit kartou nebo si nechat na daný účet posílat výplatu. Důležitým faktorem při výběru účtu je u klientů také poplatek za výběr z bankomatu. Zatímco většina bank nabízí výběr ze svých bankomatů zdarma, může se u některých objevit vysoký poplatek na výběr z cizího bankomatu a je potřeba si na toto dát pozor.
A co kontokorent?
V poslední době je velmi oblíbeným produktem také kontokorent, který je možné sjednat téměř ke každému běžnému účtu. Jedná se o povolené přečerpání finančních prostředků do mínusu, které ale bývá úročeno vyšší sazbou, než běžné půjčky. Pokud o kontokorentu uvažujete, je dobré se informovat o poplatcích za vedení kontokorentu a úrokových sazbách s ním spojených. Sjednání kontokorentu totiž často bývá zdarma, jeho vedení a čerpání je ale zpoplatněno u každé banky jinak.
Ve většině případů nabízí banky k běžným účtům také výhodný spořící účet, který úročí vaše peníze. Rozdíl mezi těmito účty je u různých bank samozřejmě v úrokové sazbě a podmínkách, které se k tomuto úročení pojí. Založení spořícího účtu je ve většině případů opět zdarma, aby ale klient získal výhodný úrok musí například zaplatit pětkrát za měsíc kartou. Po splnění zadaných podmínek může úrok na spořícím účtu dosáhnout až hodnoty 5 %.
Požadavky na vyřízení
Pokud jste novými klienty, může mít banka náročné požadavky na vyřízení úvěru, protože nezná vaši bonitu – finanční situaci, solventnost a schopnost splácet. Jestliže potřebujete získat peníze z úvěru rychle a jste u banky noví, může být snazší sjednat půjčku u některé nebankovní společnosti a následně ji splácet z vašeho nového bankovního účtu.
Nespornou výhodou běžného účtu je také vydání platební karty. Pokud si založíte účet, automaticky získáte také platební kartu, díky které můžete disponovat prostředky z vašeho účtu. Karet je hned několik druhů. V Česku pro platby získáte debetní kartu, díky ní můžete platit svými penězi uloženými na bankovním účtu. Běžná debetní karta slouží k výběru a vkladu peněz na účet, či k platbám u obchodníků. Můžete si ale požádat o prémiovou debetní kartu, díky které budete mít u některých obchodníků nárok na cashback, různé bonusy či rovnou možnost nakupovat VIP zboží. Tuto možnost většinou ale získáte až po tom, co vám banka vystaví zlatou platební kartu při určitém obratu na vašem účtu.
Kreditní karty k účtu
Druhou variantou jsou kreditní karty, které jsou velmi rozšířené v zahraničí, kde slouží například k blokování záloh na vypůjčení automobilu a podobně. V Česku se kreditní kartou rozumí platební karta čerpající, kromě vašich peněz, také peníze banky. Můžete tedy platit i v případě, že na vašem účtu není dostatek prostředků. Peníze vyčerpané do mínusu je ale nutné vrátit na účet do příštího zúčtovacího období, abyste se vyhnuli velkým úrokům. Tento typ karet se v Česku příliš nepoužívá a tento princip využívá výše zmíněný produkt, který známe pod pojmem kontokorent.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay