Nebankovní půjčky bez příjmu nesou tento název proto, že jsou poskytovány nebankovním sektorem, který za účelem poskytnutí této specifické formy úvěrování nepotřebuje znát žadatelovy příjmy – ani jejich výši a ani jejich existenci samotnou.
Finanční příjem netřeba dokládat, netřeba nikde uvádět. Nebankovní půjčky bez příjmu jsou tak pravým opakem k bankovním půjčkám, jejichž schválení podléhá přísnému prověřování bonity žadatele, jeho finančních příjmů a v neposlední řadě i kontrole v registru dlužníků, s čímž velmi úzce souvisí časová i administrativní náročnost protikladných bankovních půjček. Finance, které nebankovní společnosti půjčují, pocházejí z ryze soukromých anebo firemních zdrojů.
Mezi nejznámější nebankovní půjčky bez příjmu do 5000 Kč patří úvěrová nabídka od firmy Ferratum, jejíž služby se vám možná spíše vybaví pod pojmem SMS půjčky.
Pro jaké žadatele jsou nebankovní půjčky bez příjmu vhodné
Nebankovní půjčky bez příjmu jsou tedy vhodnou formou úvěrování zejména pro ty, kteří z nějakého důvodu nedosáhli na finančně výhodnější bankovní půjčky, byť jsou z hlediska času a administrativy daleko více náročné. Jedním z těchto důvodů může být právě již zmiňovaný finanční příjem. Mnoho lidí příjem ze zaměstnání buď vůbec nemá (studenti, nezaměstnaní), nebo jej má nepravidelný či v nedostatečné výši (ženy na mateřské dovolené, brigádníci, penzisté), anebo jej mají, ale průkaznost jeho výše by byla velice složitá (podnikatelé, OSVČ, živnostníci).
Dalším důvodem může být zápis klienta mezi neplatiče v registru dlužníků, k čemuž postačí i třeba jen jedna jediná opožděná splátka u některé jiné půjčky, kterou žadatel má, anebo ji měl, neboť se banky zajímají o úvěrovou minulost i několik let nazpět. To vše je pak důvodem, proč je žadateli žádost o bankovní půjčku zamítnuta a jemu nezbývá, než se se svou žádostí obrátit na nebankovní sektor, kde bude jeho žádosti o nebankovní půjčku ve většině případů vyhověno.
A pak je tu ještě jedna skupina lidí, kteří mohou rovněž využít nebankovní půjčky bez příjmu, aniž by je k tomu nutila předchozí špatná zkušenost při jednání o úvěru v bance. Této nabídky prostě využijí, jelikož je oslovila.
V jaké úvěrové výši se nebankovní půjčky bez příjmu pohybují
Co se týče výše půjčky, tak ta se vždy odvíjí podle konkrétního věřitele (nebankovní společnosti) a také podle individuálních podmínek, které jsou ve smlouvě zakotveny. Podle toho pak můžeme hovořit o několika stech korunách, ale také o úvěru v řádu tisíců a vyšších částek, kdy je k jejich poskytnutí zpravidla již zapotřebí ručitele (některé firmy či soukromí investoři však ani toto nevyžadují) nebo zástavy majetku (automobilu, nemovitosti apod.).
Nejčastěji jsou ale tyto nebankovní půjčky bez příjmu a bez ručitele poskytovány ve výši 5 až 10 tisíc korun, ve výjimečných případech i v hodnotě 20 tisíc korun.
Poskytovatelé nebankovních půjček bez příjmu
Poskytovatelé nebankovních půjček bez příjmu jsou obecně shodné se všemi poskytovateli, kteří nabízejí nebankovní půjčky v jakékoliv podobě – např. půjčky na směnku. Jmenovitě můžeme uvést třeba již zmiňovanou společnost Ferratum, dále pak Cetelem, Cofidis, Essox, Home Credit, Provident aj.
Jak lze s prostředky z nebankovní půjčky bez příjmu naložit
Nebankovní půjčky bez příjmu nepodléhají žádným nařízením, která by jejich využitelnost nějak omezovala. Jedná se o tzv. neúčelové nebo také bezúčelové půjčky, u nichž se účel neprokazuje, takže získané finanční prostředky může klient využít na cokoliv, třeba i na nákup či opravu nemovitosti, koupi automobilu, investice do podnikání, splacení již existující půjčky (refinancování) nebo na vyplacení exekuce.
To, jakým směrem dlužník peníze použije, záleží jen na něm. Nikdo se ho na to neptá, nikde se nic takového neuvádí.
Jaké jsou výhody nebankovní půjčky bez příjmu
Nebankovní půjčky bez příjmu mají následující benefity:
- nepodléhají prokazování výše finančního příjmů, ani jeho pravidelnosti či existence vůbec,
- nepodléhají kontrole, zda je či není žadatel veden v registru dlužníků,
- vybavení půjčky je snazší, rychlejší a je osvobozeno od složitých administrativních náležitostí,
- jsou bezúčelové – půjčku lze využít na cokoliv,
- půjčku může získat prakticky každý, kdo o ni požádá.
Jaké jsou nevýhody nebankovní půjčky bez příjmu
A jaké mají nebankovní půjčky bez příjmu nevýhody? I zde platí, že všechno něco stojí. Vzhledem k snadné dostupnosti patří tento druh půjček mezi rizikovější, s čímž také souvisí následující:
- zvýšená provize, jelikož zprostředkovatel půjčky na sebe klade mnohem větší riziko vašeho nesplácení, což se týká obecně všech půjček bez potvrzení příjmů a půjček bez registru,
- vyšší úrokové sazby oproti půjčkám v bance, vysoké penále při porušení splátkového kalendáře.
Sjednání nebankovní půjčky bez příjmu
Způsoby, jakými lze zřídit nebankovní půjčky bez příjmu, jsou tři. Jednak to je sjednání půjčky po telefonu, dále při osobním kontaktu a do třetice je to sjednání půjčky prostřednictvím jednoduchého formuláře na internetu, což pak nazýváme jako půjčky online.
A právě tento třetí způsob je v současnou dobu nejrozšířenější a současně mezi žadateli o půjčku i nejoblíbenější, neboť vše vyřídíte během několika mála minut z pohodlí vašeho domova. K uzavření smlouvy, jejímž předmětem je nebankovní půjčka bez příjmu, vám postačí předložit jen dva osobní doklady, tzn. občanský průkaz a k němu ještě například řidičský průkaz nebo cestovní pas.