Hledání nového zaměstnání zabere poměrně dost času, je třeba se soustředit na to, co opravdu chcete a neslevovat ze svých nároků. Pokud měníte práci, protože v té stávající nejste spokojeni, měli byste mít jasnou představu toho, co chcete dělat a za jakých podmínek. Kde ale práci snů hledat a jak postupovat?
Musíte vědět, co skutečně chcete
Trh práce je rozsáhlý a říká se, že kdo chce pracovat, vždy si práci najde. Ale pozor, jestliže odcházíte ze zaměstnání jen proto, že jste nebyli spokojeni s podmínkami, s platovým ohodnocením nebo pracovní dobou, měli byste už mít nastaveny nějaké mantinely. Ujasněte si proto ještě před tím, než se do hledání pustíte, co skutečně chcete dělat, jakou si představujete pracovní dobu nebo jaké by mělo být platové ohodnocení.
Záleží i na tom, co umíte, zda se ještě chcete něco nového učit, jaké máte zkušenosti a podobně. Práce sice není zábava, ale určitě by vás neměla vnitřně ničit. Proto si předem řekněte, co jste ochotni dělat, kolik času můžete v práci trávit, zda chcete dojíždět nebo chcete jen práci v místě bydliště. A v neposlední řadě se zaměřte i na otázku, co vás skutečně bude bavit a naplňovat nebo zda se chcete v práci ještě posouvat dále a očekáváte také kariérní růst nebo nikoliv.
Po ujasnění těchto důležitých věcí, se vám bude nová práce hledat mnohem lépe. Vlastně si vytvoříte svůj vlastní filtr a vyřadíte tak později všechny nevhodné nabídky pro vás.
A kde hledat? Možností je několik!
Díky internetu je dnes celkem snadné najít denně hned několik nabídek práce. Hledat tedy určitě můžete na internetových pracovních portálech, některé aplikace lze dokonce stáhnout do mobilu. Můžete tak hledat práci vlastně kdekoliv, třeba během jízdy autobusem. Projíždět inzeráty v novinách můžete samozřejmě také, ale v dnešní době je nejvíce nabídek stejně na internetu. Zkusit můžete i sílu sociálních sítí nebo se poptejte po známých či v rodině. Možná, že někdo z vašeho okolí ví o volném místě, které by mohlo být jako stvořené právě pro vás.
Pokud se nechcete spoléhat jen na sebe a nechcete hledat na vlastní pěst, máte ještě dvě možnosti. Úřad práce s hledáním práce také pomůže, navíc pokud jste bez zaměstnání, musíte se tam tak i tak registrovat. A poslední možností jsou personální agentury, které mají ve svých databázích zejména velké firmy, pro které pravidelně organizují nábor nových zaměstnanců.
Napište si dobrý životopis
Pokud budete žádat o práci, dejte si záležet na tom, abyste udělali vždy dobrý dojem. Rozhodně se tak zaměřte na sepsání kvalitního životopisu, který by měl být přehledný. Měl by obsahovat všechny základní informace o vás a pak samozřejmě i všechny vaše pracovní zkušenosti, ale i ostatní dovednosti, jazykové znalosti, počítačové znalosti, informace o absolvovaných kurzech i vaše zájmy. Strukturovaný životopis je vhodné doplnit i svou fotografií, dnes to většina firem i vyžaduje.
Pokud budete odpovídat na nabídku práce, ke strukturovanému životopisu napište i motivační dopis, který si dobře promyslete a snažte se vyhnout obecně známým frázím, které nejsou příliš osobní. Motivační dopis totiž ve většině případů může rozhodnout o tom, zda vás firma na pohovor pozve nebo nikoliv.
Dobře se připravte na pohovor
Jakmile se už dostanete až k pozvání na pohovor, máte půl práce za sebou a stačí se jen zaměřit na to, abyste udělali dobrý dojem. Na pohovor choďte připravení, hezky upravení a snažte se předem zjistit co nejvíce informací o firmě i o dané pozici, kterou podnik nabízí. Na pohovoru byste měli odpovídat na otázky ihned, a kdo je připraven, má určitě více šancí místo získat.
A pokud hned na první pokus neuspějete, nikdy se tím nenechte odradit. Hledání práce je někdy během na dlouhou trať. Vytrvalost se ale vyplácí.
Zdroj foto: www.freepik.com