Po přečtení názvu by kdekdo zajásal – konečně po mně nikdo nebude chtít potvrzení! Ale bohužel, tento název je trochu zavádějící. Reálně si přece nelze představit jakéhokoliv věřitele, natož pak banku, který by si o svém potenciálním klientovi nezjišťoval jeho finanční prostředky a platební morálku – to by na trhu po pár měsících moc finančních institucí nezbylo. Pokud pojem hypotéky bez doložení příjmu nebudeme brát doslova, je to vlastně druh úvěru, kde klient instituci příjmy nedokládá, ale má je.
Jak to s dokládáním příjmu funguje?
Tak jako tak se dokládání příjmu zčásti nevyhnete. Pokud příjem nebudete chtít prokázat, musíte počítat s tím, že budete veden jako rizikový žadatel, což znamená horší finanční podmínky. Tento druh úvěru je tedy určen hlavně podnikatelům a osobám samostatně výdělečně činným, které sice oficiálně žádné příjmy nemají (např. pro potřeby finančního úřadu), ale reálně ano a mohou to prokázat například svým majetkem. Při žádosti tedy budete muset podepsat čestné prohlášení ve znění, že jste schopni svůj úvěr splácet a máte i dostatek prostředků na provoz domácnosti. Často pak musíte přiložit ještě prohlášení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení. Lustrace v registru SOLUS a podobných je samozřejmostí.
Výše zástavní hodnoty a úroková sazba
Pokud příjem doložíte, můžete dosáhnout na hypotéku na 70% zástavní hodnoty nemovitosti (ještě se najde pár bank, které nabízejí i 100% hypotéku). U hypotéky bez doložení příjmu musíte počítat s hodnotou nižší, pohybuje se kolem 50, maximálně 60% zástavní hodnoty nemovitosti. Zbytek částky musíte financovat sami. Nezřídka se také stává, že odhadce určí o dost nižší cenu, než je její kupní cena. Potom se částka opět snižuje. Dalším faktorem, který se pojí s absencí doložení příjmu je vyšší úrok. Rizikové přirážky můžou dosáhnout až tří procentních bodů, což v praxi znamená, že mohou sazbu hypotéky téměř zdvojnásobit. Některé banky si také účtují poplatek za nestandartní úvěr, který se pohybuje kolem 2000 Kč, to také není příjemné. Pokud jste tedy podnikatelem, který finanční nouzí netrpí, ale příjmy přiznávat nechce, toto je ten správný produkt pro vás.