Plánujete si postavit, nebo koupit nové bydlení? Pokud ano, je ideální volbou v souvislosti s financováním hypotéka. Důvodem jsou hlavně nízké úrokové sazby, stejně jako bohaté možnosti využití. A to na:
- Nákup domu
- Stavbu domu
- Nákup bytu
Nutno však říci, že od 1. 4. 2017 dochází k výraznější změně podmínek, které se týkají hlavně částek, které budou poskytovány.
Vše souvisí s doporučením ČNB z 1. 10. 2016
Pokud se zpětně ohlédneme k tomuto datu, je třeba říci, že to byl zlomový termín, kdy ČNB vydala jasné doporučení, které se týká toho, že maximální doporučené LTV měkla být na hodnotě 95 procent. Toho se ihned chytila řada bank a tak bylo celkem složité najít tu, která by byla schopna nabídnout sumu, která by odpovídala sto procentům hodnoty nemovitosti. Říci však musíme, že se taková banka najít dala.
Od 1. 4. 2017 takovou banku nenajdete
Nyní se podívejme na další, a to aktuálnější zlomové datum. Jedná se o termín 1. 4. 2017. K tomu Česká národní banka doporučuje bankovním domům snížit maximální LTV na hodnotu jenom 90 procent. Dá se předpokládat, že na toto doporučení již zareagují všechny banky. Od 1. 4. 2017 tedy již nebude možné získat na plánovanou nemovitost stoprocentní hypotéku. Alespoň z deseti procent tedy bude nutné stavbu nebo koupi financovat z vlastních zdrojů, nebo třeba i pomoci jiného úvěru.
Nezapomínejme také na množství úvěrů
Ano, i to s datem 1. 4. 2017 hraje roli. Banky totiž budou moci v celkovém objemu svých úvěrů poskytovat s LTV v rozmezí 80 – 90 procent jenom maximálně 15 procent svých hypoték. Ty ostatní už musí mít LTV pod osmdesáti procenty. To logicky znamená, že dostupnost vysokých hypotečních úvěrů bude v souvislosti s požadavky klientů ještě snížena.
Opomíjet nesmíme ale ani případné další nezbytné kroky, které budou muset banky dodržovat. Ty jsou však v platnosti už teď. A to proto, že zákon 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, který byl spojený i s hypotékami, začal platit již 1. 12. 2016.