Pohráváte si s myšlenkou rekonstrukce svého stávajícího bydlení nebo toužíte po novém moderním nábytku a nemáte na to dostatek peněžních prostředků? Pak můžete využít hypotéku. Tento druh bankovního úvěru se může použít nejen na nákup nového bydlení, ale také právě na rekonstrukce.
I v případě hypotéky na rekonstrukci je nutné ručit nemovitostí, může to být jak nemovitost, kterou se chytáte rekonstruovat, tak i jakákoli jiná, která je ve vašem vlastnictví. Maximální částka, kterou je banka ochotna půjčit se vždy odvíjí od hodnoty zastavené nemovitosti, každá banka si stanovuje procento z této hodnoty, většinou 70-85 %, a také do příjmů žadatele. Při výběru konkrétní hypotéky jsou důležité nejen úrokové sazby, jejichž výše záleží na délce doby splácení a fixace ,v současnosti se pohybují okolo 3 % p. a., ale také výše různých poplatků – za vyřízení hypotéky či za vedení úvěrového účtu. Není také od věci se informovat o podmínkách předčasného splacení či mimořádné splátky.
Hypoteční kalkulačky
Hypotéky poskytuje každá banka, a tak je dobré si porovnat jednotlivé nabídky. To může být někdy problém, neboť internetové stránky bank nejsou zrovna přehledné a není jednoduché získat veškeré potřebné informace. Pro získání rámcového přehledu o nabízených hypotékách jsou velice užitečné hypoteční kalkulačky, které Vám vypočítají měsíční splátku. Stačí zadat jen několik základních údajů, jako například odhadovanou cenu nemovitosti, výši úvěru, předpokládanou dobu splácení, atd.
Čerpání hypotéky
Půjčené peníze můžete obdržet buď jednorázově, nebo se přímo z úvěrového účtu hradí faktury za rekonstrukci. Banky nabízejí i hypotéku bez dokládání faktur, zde bance pouze dokládáte, že rekonstrukce probíhá a na jejím závěru jí zašlete kolaudační souhlas. Tuto možnost jistě ocení ti, kteří chtějí rekonstruovat svépomocí. Existuje také možnost rozdělit půjčené peníze na dvě části: účelovou, kterou použijete na rekonstrukci a neúčelovou, s jejíž pomocí si můžete například zařídit dům novým nábytkem.
Odhad nákladů na rekonstrukci
Častým problémem u rekonstrukcí je nemožnost přesně odhadnout, kolik plánované stavební úpravy můžete požádat o více peněz, než činí odhad nákladů. Budou-li náklady na rekonstrukci nižší než hypotéka, tak jen nedočerpáte úvěr a splácet budete jen skutečně vyčerpanou část.