Podnikatelé zažívají v posledních letech těžké časy. Jako by nestačilo posledních pár let tvrdých covidových opatření, které většinu z nich přitlačilo na dno, nynější vývoj inflace je snad ještě větší hrozbou. Co ale chápat pod pojmem inflace? Proč právě letos začala tak strmě stoupat a jaký dopad to bude mít na podnikatele?
Strašák inflace v roce 2022
Co je to inflace? Zjednodušeně řečeno je inflace všeobecným růstem cenové hladiny zboží a služeb v dané ekonomice a znamená nutně také snížení kupní síly peněz. V reálu pak situace vypadá tak, že za stejný obnos peněz si koupíme méně než třeba v předchozím měsíci, nebo roce. Inflace tedy peníze znehodnocuje a šroubuje ceny nahoru. Do značné míry jde o přirozený ekonomický jev, ale je potřeba držet jej na uzdě. Inflace v roce 2022 se ale utrhla ze řetězu a znamená vážné problémy pro celou českou ekonomiku. Aktuální inflace v roce 2022 je skutečně na historických maximech. K srpnu 2022 byla na úrovni 17,2 %. To tedy zjednodušeně znamená, že v srpnu 2022 byla průměrná cena zboží a služeb dražší o 17,2 % oproti loňskému roku.
Jak spočítat inflaci?
Výpočet inflace provádí Český statistický úřad. Jedná se o poměrně složitý proces, který zahrnuje různé faktory, ale tím vůbec nejzákladnějším je index spotřebitelských cen, index cen výrobců a deflátor hrubého národního produktu a důchodů.
Právě tyto ukazatele pak společným propočtem vytváří aktuální míru inflace. Nejjednodušší postup se orientuje podle indexu spotřebitelských cen. Na Českém statistickém úřadě se provádí porovnání cen takzvaného spotřebního koše, který obsahuje zhruba 700 různých položek. Ty se snaží co nejpřesněji odrážet reálnou potřebu domácností, aby koš dovedl reflektovat jejich náklady.
Mezi typické položky v rámci spotřebního koše tak nutně patří základní potraviny (chleba, máslo apod.), vybavení domu, nájemné, cena energií a služeb apod. Tyto ceny se pak v daném časovém období porovnávají a procentuálně se vypočte míra inflace.
Jak vypadala inflace v minulých letech?
Historická míra inflace si držela poměrně zdravou úroveň. Konkrétní údaje je možné sledovat na webu Českého statistického úřadu. Pro ukázku je možné říct, že nejnižší byla v letech 2014–2016, kdy nedosahovala ani jednoho procenta.V roce 2018 už sice překročila dvě procenta a dále rostla, ale v srpnu 2021 byla stále jen na hranici 3,8 %, což je ale pořád velmi nízká hodnota oproti současnému stavu.
Proč v roce 2022 inflace vystřelila nahoru?
Dlouhé roky se dařilo držet inflaci pod kontrolou. Jenže rok 2022 je v tomto ohledu zcela zlomový a historický. Dlouhodobým cílem ČNB bylo držet úroveň inflace okolo 2 procent, což je znakem zdravé a vyspělé ekonomiky. Inflační cíl ale nyní zní až směšně, když vidíme, jak ceny raketově stoupají.
Jak se to ale stalo? Současnou vysokou míru inflace má na svědomí hned několik věcí. Je jasné, že vliv má i již ukončená pandemie koronaviru, jejíž důsledky ale nyní neseme se zpožděním. Problém způsobuje narušení dodavatelských řetězců, snaha podnikatelů „kompenzovat“ ztráty vyššími cenami produktů a služeb, ale také zvýšená poptávka domácností. Samozřejmou příčinou je také konflikt na Ukrajině. Následkem toho se inflace vyšplhala na historické hodnoty a bohužel se nezdá, že by byl růst nyní ukončen.
A jaké jsou vyhlídky?
Bohužel nepříliš pozitivní. Česká národní banka očekává, že se míra inflace během podzimních měsíců dostane až k 20 %. Mírný nárůst zdražování je tedy stále potřeba očekávat, ale na této hranici by se inflace měla zastavit a následně začít klesat. Jak k tomu dojde? Ke slovu by měla přijít nejen přísná měnová politika, ale také snížená kupní síla domácností, které prostě budou muset své výdaje sešněrovat a začít více šetřit.
Jak dopadne vysoká inflace na české podnikatele?
Inflace ovlivňuje každého. Trápí české domácnosti, ale zásadně komplikuje život také podnikatelům. Některé průzkumy dokonce naznačují, že až pro 86 % oslovených podnikatelů může inflace znamenat vážný problém v jejich podnikání.
Nejvíce se to projeví zejména v sektoru zvýšených plateb za pohonné hmoty a nákupu produktů i služeb, ale podnikatele může velmi silně ochromit také růst cen nájemného. Mnoho provozoven tak může společně s energetickou krizí zažívat situace na pokraji krachu.
Jak na inflaci reagovat?
Situace se samozřejmě bude lišit podnikatel od podnikatele. Celkový stav závisí zásadně také na oboru podnikání a na řadě dalších faktorů, které jsou velmi individuální. Obecně však lze říct, že je potřeba si především uvědomit, že podobným problémům čelí všichni a každá krize je vždy jen přechodná. Zvyšování cen vstupů se nutně musí promítnou i v cenách nabízeného zboží a služeb. Pokud ale vy jako podnikatel a zaměstnavatel chcete inflaci aspoň trochu přibrzdit, vyplatí se zamyslet nad zvyšováním mezd.
Je pochopitelné, že zaměstnanci budou na růst mezd tlačit, ale vyplatí se místo přímého zvyšování částky na výplatní pásce spíše vsadit na různé zaměstnanecké benefity, nejčastěji v podobě příspěvku na stravování nebo volnočasových benefitů. Můžete tak ušetřit na daních a vašim zaměstnancům nabídnout kompromis, který dává smysl nejen pro ně, ale i pro českou ekonomiku.
Správně stanovená cenotvorba
Situaci pomůže také to, pokud se každý podnikatel pečlivě zaměří na cenotvorbu. Kalkulace nákladů je zásadní pro to, aby se podnikateli podařilo udržet se v těžkých dobách nad hladinou, ale zároveň by nemělo docházet k přemrštěnému navyšování cen, které jen dále podporuje zvyšování cenové hladiny v celé české ekonomice.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay