Díváte se po nabídkách letních zájezdů? Než si sjednáte first minute dovolenou, zamyslete se nad tím, jak ji ovlivní oslabený kurz české koruny. Jaké faktory musíte vzít v úvahu?
Analytici se shodují na pokračujícím oslabení koruny
Pokud pravidelně sledujete grafy zobrazující vývoj koruny vůči ostatním měnám, určitě vám neuniklo, že kurz koruny neustále oslabuje. V reakci na stále oslabující korunu snižují banky své úrokové sazby a analytici se shodují na tom, že tendence oslabování bude pokračovat i nadále. Případné posílení předpokládají až v druhé polovině roku.
Oslabení koruny se může negativně odrazit na stále se zvyšujících cenách potravin i pohonných hmot. Otázkou zůstává, na jakou hodnotu se česká koruna dostane a jak na to zareaguje Česká národní banka.
Co z toho plyne pro letní dovolené v zahraničí?
Jak můžete oslabení koruny využít ve svůj prospěch a na co se připravit při plánování letošní letní dovolené? Varianty máte víceméně dvě. První z nich spočívá v tom, že se letos vzdáte letní dovolené v zahraničí a zůstanete místo toho v Česku, druhá vyžaduje pečlivé plánování a výběr vhodné destinace. Narazíte-li na výhodnou first minute nabídku dovolené u moře, jděte do ní, ale zároveň nepřestaňte sledovat vývoj kurzů měn. Jakmile česká koruna alespoň trochu posílí, vyměňte si dostatek peněz na svůj letní pobyt.
Ve kterých státech bude draho?
Od doby, co Chorvatsko vstoupilo do eurozóny a tradiční dovolená v této přímořské a Čechy velmi oblíbené zemi se prodražila, určitě nikoho nepřekvapí, že i nadále bude tato země pro nás dražší. Stejně tak i další země eurozóny. Aktuální kurz české koruny vůči euru se pohybuje okolo hranice 25 korun.
Aby byla situace ohledně toho, proč pro vás bude letošní dovolená u moře dražší, lépe přestavitelná, pojďme si uvést malý příklad. Zatímco loni se 1 000 euro rovnalo 23 750 Kč, nyní je to již 25 370 Kč. V případě, že koruna do července ještě více oslabí, bude rozdíl ještě o něco markantnější. Připravte se tedy na to, že za letošní pobyt u moře s rodinou zaplatíte i o několik tisíc více než loni.
Kromě států eurozóny bude pro Čechy výrazně dráž také v Americe. Kurz české koruny oproti dolaru totiž také znatelně oslabuje. Momentálně se dolar pohybuje kolem 23 korun.
Jaké zahraniční destinace se vyplatí?
Výhodná by naopak mohla být dovolená v Turecku a Egyptě, a to i navzdory inflaci. Vývoj kurzu se totiž jeví pozitivně a turisté si nemusejí lámat hlavu ani s předpokládanou inflací.
Před odletem si zkontrolujte kurzy
Abyste byli v obraze nejen před nákupem letního zájezdu k moři, ale také před samotným odletem, hlídejte si průběžně aktuální měnové kurzy a pravidelně se dívejte na stránky České národní banky.
Počkejte si na zimní dovolenou
Pokud se vyplní předpovědi některých odborníků a kurz koruny ke konci roku 2024 skutečně opět posílí, vydělají na tom milovníci Alp a zimních sportů. Zimní dovolené v zahraničí, konkrétně v zemích eurozóny, totiž budou skutečně výhodné a dostupnější, než letní dovolené u moře. Do vývoje kurzu české koruny vůči ostatním měnám ale může samozřejmě vstoupit celá řada dalších nepředvídatelných faktorů a situace může být úplně jinak.
Chcete-li si letos užít dovolenou u moře, počítejte s tím, že v zemích eurozóny pro vás nebude tolik výhodná, jako například v Turecku a Egyptě. Naopak, je-li pro vás příjemnějším relaxem pobyt v Alpách a zdolávání dlouhých sjezdovek, možná se letos dočkáte levnější zimní dovolené v oblíbených evropských destinacích.
Zdroj textu: www.cnb.cz, www.novinky.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz, www.zpravy.aktualne.cz
Zdroj foto: www.freepik.com