Kdy podat daňové přiznání?

Kdy odevzdat daňové přiznání a co musí obsahovat?

Datum odevzdání daňového přiznání se blíží. Jestli jste si ještě nenašli čas na jeho vyplnění a odeslání, následující data si rozhodně poznamenejte do kalendáře.

Kdo má povinnost podávat daňové přiznání?

Povinnost podat daňové přiznání nemají pouze živnostníci a podnikatelé, ale také lidé, kteří si například ke studiu, mateřské dovolené nebo třeba i k penzi přivydělávají na brigádách a jejich příjmy přesáhly hranici 50 000 korun a spadají do daní z příjmů fyzických osob. Zaměstnanci, kterých se povinnost podat si daňové přiznání netýká, mohou svého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně.

Základní termín pro odevzdání daňového přiznání

Pokud si nebudete daňové přiznání podávat poprvé, pravděpodobně již máte v paměti automaticky uložené datum 1. dubna. Právě toto datum je totiž již tradičně dnem, do kterého byste měli v ideálním případě formulář odevzdat. Ovšem letos je učiněna výjimka, neboť datum 1. dubna připadá na Velikonoční pondělí. Co to pro vás znamená? Lhůta pro odevzdání daňového přiznání se vám o jeden den prodloužila a letos je tak stanovena na 2. dubna 2024.

Termín pro elektronické odevzdání

Zdá se vám duben příliš blízko a začínáte panikařit, že nestihnete formulář včas vyplnit a podat? Panika není na místě. Když se totiž rozhodnete, že daňové přiznání odevzdáte elektronicky, datum odevzdání se vám opět posune, a to dokonce o celý měsíc. Daňová přiznání podaná online tedy stačí odevzdat do 2. května 2024.

Termín odevzdání pro poplatníky využívající daňové poradce

Další termín se vám vyplatí znáte v případě, že spadáte do kategorie daňových poplatníků, kteří využívají služeb daňových poradců. Tito lidé totiž mohou svá daňová přiznání odevzdat až do 1. července 2024.

Finanční úřady jsou poměrně tolerantní

Je pro vás vyplňování daňového přiznání noční můrou a snažíte se ho odložit na poslední chvíli? Sice ve vás možná ještě více probudíme sklony k prokrastinaci, ale měli byste vědět, že finanční úřady jsou vcelku tolerantní a akceptují mírné prodlení. V případě, že své daňové přiznání podáte do pěti dnů od uplynutí lhůty pro odevzdání, nebudou na vás vymáhat žádné poplatky.

Co dělat, když nestihnete daňové přiznání odevzdat včas

Pětidenní lhůta je pro vás málo a máte skutečně závažné důvody k tomu, proč nemůžete své daňové přiznání odevzdat včas? Jednou z možností, jak tuto situaci řešit, je kontaktování finančního úřadu a podání žádosti o odklad. Tato žádost vás bude stát 300 korun a je možné si tímto způsobem odložit termín podání až o tři měsíce. Jestli chcete své daňové přiznání odevzdat včas, ale nemáte na jeho vypracování čas, můžete o to požádat svého finančního poradce. Nejprve ale budete muset společně podepsat plnou moc, na jejímž základě bude moci poradce následně příslušný formulář vyplnit a odevzdat místo vás.

Co dělat v případě, že na daňové přiznání zapomenete

Zní to sice nepravděpodobně, ale stát se může i to, že na podání daňového přiznání zapomenete. Co dělat v takovém případě? Finanční úřad vám vaši povinnost připomene a zašle vám výzvu, ve které vám stanoví náhradní termín pro jeho odevzdání. Tuto výzvu byste již rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Tím, že byste daňové přiznání nepodali ani v náhradním termínu, riskujete pokutu, která se může pohybovat až v řádu stovek tisíc korun.

Způsoby, jak daňové přiznání podat, jsou tři: osobně, elektronicky, poštou. Ať už si zvolíte libovolný způsob podání, pečlivě si pohlídejte datum. Základní termín pro odevzdání je 2. dubna 2024, elektronické daňové přiznání můžete podat do 1. května 2024 a pokud využíváte služby daňového poradce, je lhůta odevzdání stanovena na 1. července 2024.

Zdroj textu: www.money.cz, www.financnisprava.cz

Zdroj foto: www.pixabay.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *