Kdy si půjčit a kdy ne: Peníze si půjčujte jen pokud je to nutné. Jak ale vyhodnotit, co opravdu nutné je?

Více než 80 % Čechů má zkušenosti s půjčkami. Dnes opravdu není nic výjimečného dlužit peníze bance, protože úvěr většinou potřebuje každý. Bohužel jsme si ale zvykli půjčovat opravdu na všechno. S vidinou toho, že něco můžeme mít hned, se nám zdá rozumné půjčit si peníze, které budeme splácet postupně.

Řadu lidí pak ani neodradí úroky, doba splácení nebo to, že nemají dostatečné příjmy. Co všechno zvážit předtím, než si půjčku vezmete? A na co si má cenu půjčovat a co je lepší oželet?

Každý to vidí jinak

Pro každého z nás je důležité něco jiného, každý jsme odlišní a velmi se odlišuje i přemýšlení lidí nad tím, zda je opravdu chytré si půjčit peníze na nový telefon nebo nový automobil. Náhle vzniklou situaci totiž může každý člověk jinak vyhodnotit. Bohužel si řada lidí stále půjčuje peníze úplně zbytečně, tedy zbytečně se dostávají do bludného kruhu, který obnáší splátkový kalendář a vysoké úroky bance. Dle odborníků by si každý, kdo uvažuje o půjčce, měl v hlavě srovnat čtyři základní věci.

  1. Jak vysokou půjčku by si chtěl vzít.
  2. Jak vysoký je jeho plat.
  3. V jaké osobní či rodinné situaci se nachází.
  4. Zda jsou jeho příjmy trvalé a dobře zabezpečené.

Teprve pak je možné o půjčce uvažovat reálně, přičemž by výše všech splátek neměla přesahovat 25 % celkového příjmu. Pozor si dávejte i na rizikové půjčky, které mohou vypadat velmi lákavě a většinou je nabízejí nebankovní společnosti.

Kdy si půjčit na bydlení nebo na auto

Půjčky na bydlení (hypotéky) a půjčky na auto (leasingy) – to jsou dva hlavní typy úvěrů, o které Češi žádají. I když se to na první pohled zdá jako velmi rozumné, je třeba zvážit všechny možnosti. U mladých lidí se samozřejmě hypotéka nabízí, výše měsíční splátky za hypotéky by se ale ideálně měla rovnat výši nájemného za byt, ve kterém bydlíte například přechodně. Pak se totiž hypotéka opravdu vyplatí. Jestliže jste schopni platit nájemné, jistě nebude problém platit i dlouhodobě hypotéku.

U leasingu se ale zamyslete ještě více. Opravdu nové auto potřebujete? Pokud je automobil nezbytný k tomu, abyste mohli vykonávat své povolání, protože například hodně dojíždíte nebo musíte objíždět klienty, rozumné se to zdá být. Ovšem zvažte i možnost koupě levnějšího ojetého vozidla nebo ještě ekonomičtější možnost, a to dojíždějí veřejnou dopravou. I výše leasingu totiž může znamenat hodně vysoký zásah do rozpočtu.

Půjčky na domácí spotřebiče nebo rekonstrukci

Jestliže vám doma už opadává omítka, dvířka od kuchyňské linky vám zůstávají v ruce, v koupelně se rozpadají dlaždičky anebo vám nefunguje pračka, je jasné, že půjčka na rekonstrukci a nákup nového spotřebiče je na místě. Ovšem pokud nemáte příliš vysoké příjmy, a přesto toužíte po moderním bydlení se všemi špičkovými spotřebiči, je opět třeba se řádně zamyslet.

Budete potřebovat novou pračku, i když ta stará ještě funguje, ale už není tak hezká? Musíte se pouštět do rekonstrukce, když doma všechno máte, jen to u vás nevypadá jako na obrázcích z katalogu o bydlení? Určitě není zapotřebí mít ani novou televizi, když se na té své stále na oblíbený seriál dívat můžete. Lidé si často peníze půjčují zcela zbytečně, a to jen proto, že se chtějí mít lépe. Chtějí si dopřát to nejlepší, chtějí jet na luxusní dovolenou, chtějí obdarovat blízké skvělým dárkem. Tyhle půjčky jsou ale naprosto zbytečné, a nakonec vám mohou přidělat ještě více starostí.

Je tak opravdu lepší počkat a nějaké peníze si našetřit. Díky úsporám se totiž dají řešit i náhle vzniklé situace. Ani ta sebevýhodnější půjčka se totiž neobejde bez úroků.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *