Důchod je obdobím, během kterého už má konkrétní osoba jistotu toho, že jí stát bude pravidelně měsíčně posílat určitou sumu. Komu to ale nestačí, ten si stále může přivydělat. My vám řekneme, kolik to bude. Důležité je zde zohledni nejprve to, zda se jedná o předčasný důchod – kde jsou možnosti lehce omezené, nebo klasický starobní důchod – kde je to celkem bez omezení. U první možnosti je to tak, že se nesmí jednat o takový přivýdělek, u kterého je povinná účast na nemocenském pojištění, a tak povinná účast na zdravotním pojištění.
Možnosti nejsou omezené
Je třeba říci, že pracující důchodce si může přivydělat, kolik jenom bude chtít. V tomto není nijak omezován. Důležité je ale dodat to, že svůj příjem bude muset také následně zdanit, což je povinností stejnou, jako v případě klasických zaměstnanců. Platí to pochopitelně také o situaci, díky by si důchodce vydělával podnikáním, kde platí stejná pravidla. Samozřejmě i s ohledem na:
- Sociální pojištění
- Zdravotní pojištění
- Nemocenskou
Jde to i bez daní
Pokud vás zajímá, kolik si lze k důchodu přivydělat, a to bez nutnosti platit daň, tak musíme uvést, že se jedná o sumu 30 000 Kč. Jedná se o částku, která je počítána v rámci jednoho kalendářního roku. Z té se daň skutečně platit nemusí. Je ale dobré připomenout také to, že je nezbytností myslet na fakt, že se musí jednat jenom o pracovní příležitosti nárazové a nepravidelné. Jinak tato výhoda neplatí.
Možnost zvyšování důchodu
Práce v důchodu má i svou výhodu. Nejenom, že daná osoba bude mít více peněz, protože se jí sčítá důchod a také mzda. Nutné je připomenout i to, že právě vlivem daného výdělku je možné docílit i postupného vzrůstajícího trendu důchodu. Jde tedy o tom, že činná pracující osoba stále odvádí sociální pojištění a tak se jeho výše důchodu bude postupně zvyšovat. I toto je velké pozitivum.