Konsolidace úvěrů je sloučení více úvěrů od různých společností v jeden jediný. To pak většinou znamená ušetření na splátkách závazků a zároveň získáte větší kontrolu nad osobními financemi. Konsolidovat lze téměř všechny druhy bankovních i nebankovních půjček nebo úvěrů.
Jako první se konsolidací začala zabývat GE Money bank, která také tuto službu premiérově pro Českou republiku spustila. Následovaly ji ostatní z řad velkých i malých finančních institucí. Nejčastěji se konsolidují spotřebitelské úvěry, méně pak už úvěry z kreditních karet a kontokorenty. Konsolidace úvěrů je správnou cestou především pro ty, kteří nemají problém se splácením, ale chtějí snížit výši přeplacení.
Možnost konsolidace také může být zajímavá pro rodiny, které tímto mohou optimalizovat svůj rozpočet. Konsolidovat také můžete téměř neomezené množství úvěrů, limitující je však maximální výše úvěru. Tyto úvěry se poté změní v jeden, za kterým bude nový věřitel účtovat pouze jednu měsíční splátku. Další výhodou je minimalizace administrativy, což znamená, že při přechodu do jedné finanční instituce a poskytnutí všech nezbytných podkladů, vyřeší spojení všech úvěrů v jeden za Vás.
Nevýhodou tohoto kroku je, že banky konsolidují jen řádně splácené úvěry a pokud mají klienti negativní záznam v registrech dlužníků, budou odmítnuti. Další nevýhodou konsolidace je prodloužení doby splácení, což u některých úvěrů nesníží finální přeplacenou částku, nýbrž jen měsíční splátku. Negativem může být i poplatek za předčasné splacení půjčky. Přes toto všechno roste zájem o konsolidace jak u bankovních, tak nebankovních institucí. V každém případě bychom doporučovali pro konsolidaci vybrat spíše bankovní dům.
V průběhu loňského roku klienti své rozpočty optimalizovali ve výši 9,5 miliardy korun s meziročním nárůstem o 45%. I když už se v Česku nesjednává tolik spotřebitelských úvěrů jako dřív, nadále se mnozí z nich blíží k osobnímu bankrotu. Pokud máte pocit, že se blíží doba, kdy budete mít problém s měsíční splátkou, začněte se o konsolidaci zajímat hned.