Krach FTI Touristik

Krach německé cestovní kanceláře FTI Touristik zasáhne i české turisty

Chystáte se v létě na dovolenou a nedáte dopustit na cestovní kancelář? Pokud jste si letošní pobyt naplánovali s FTI Touristik, máme pro vás špatné zprávy.

Nečekaný krach třetí největší evropské CK před letními prázdninami

Krach třetí největší cestovní kanceláře v Evropě čekal jen málokdo. Nejprve CK zrušila pouze zájezdy s odletem a odjezdem do pátku 5. července. Pár dní nato již došlo ke zrušení všech zájezdů. O krachu FTI Touristik informovala společnost v pondělí 3. června 2024.

Kancelář zaměstnávala na 11 tisíc zaměstnanců a jejím krachem jsou postiženy desítky tisíc klientů. FTI Touristik GmbH je mateřskou společností FTI GROUP. Již během covidové pandemie poskytla německá vláda CK finanční výpomoc ve výši téměř 600 milionů eur. Právě cestovní kanceláře, stejně jako letecké společnosti, byly lockdownem a dalšími nařízeními během pandemie nejvíce zasaženy. CK nebyla do dnešních dní schopná tuto částku splatit a německá vláda odmítla poskytnout další půjčku. Společnost tak následně vyhlásila bankrot. Z této zprávy nejásají němečtí daňoví poplatníci, které bude tento krach stát stovky milionů eur.

Jak krach CK ovlivnil zákazníky na dovolené?

Někteří turisté, kteří byli v době oznámení krachu CK na dovolené v zahraničí právě s FTI Touristik, byli vyzváni k tomu, aby zbývající pobyt v hotelu doplatili, někteří dokonce museli zaplatit celý pobyt. Ptáte se, jak je to možné? V praxi to totiž občas chodí tak, že cestovní kanceláře zaplatí za pobyt svých klientů až zpětně. Není se tedy čemu divit, že hotel požadoval zaplacení svých služeb, o to více, že neměl jistotu, že po ukončení zájezdu skutečně dostane peníze.

Pokud byste se do této situace někdy dostali, uschovejte si veškeré doklady o zaplacení. Jako zákazníci zkrachovalé CK totiž máte nárok na proplacení od společnosti, u které je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku.

Pro zákazníky, kteří zůstali ve své dovolenkové destinaci, byla zřízena také tísňová linka, na kterou se mohou obrátit s jakýmkoliv problémem ohledně jejich pobytu a transferu zpět do České republiky.

Okamžité ukončení prodeje zájezdů

V reakci na návrh na zahájení insolvenčního řízení, které CK podala u okresního soudu v Mnichově 3. června 2024, došlo k okamžitému zastavení prodeje zájezdů. V době, kdy byla insolvence oznámena, se v zahraničí nacházelo něco málo přes 200 českých turistů, kteří se na dovolenou vydali právě s CK FTI Touristik. V České republice bylo možné zájezdy pořádané touto německou cestovní kanceláří zakoupit na portálu Invia.

Kdy mají zákazníci nárok na vrácení peněz?

Zákazníci, kteří měli u FTI Touristik sjednaný celý zájezd a zaplacené zálohy, dostanou své peníze zpět. O finanční náhradu se postará německý fond cestovního ruchu DRSF. Předpokládá se, že nezrealizovaná zájezdy si v Česku koupilo více jak 1500 klientů. Zákazníci budou kontaktování e-mailem, ve kterém najdou veškeré potřebné informace.

Kdo o své peníze přijde?

Smůlu ovšem mají zákazníci, kteří měli skrze FTI Touristik rezervované pouze služby, například pobyt v hotelu, transfer na letiště a zpět či letenky. Týká se to rezervací u společností:

  • 5vorFlug
  • BigXtra Touristik GmbH
  • DriveFTI
  • Cars & Campers
  • Meeting Point Rent-a-Car

Více jak tisícovce českých turistů se plány na letošní léto změnily na poslední chvíli. Náhradní varianty pobytů jim ovšem mohou nabídnout partneři CK. Dovolené u moře, na kterou se dlouho těšili, se snad nakonec přece jen dočkají.

Zdroj textu: www.newstream.cz, www.idnes.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *