Kreditní karta – jaký typ si vybrat a podle čeho se při výběru řídit?

Vlastnit kreditní kartu má své výhody, ale také nevýhody. Pokud tedy zvažujete její výběr, budete si muset nejdříve ujasnit svou finanční situaci. Právě nesprávná volba může člověka přivést do finančních potíží. Je tedy kreditní karta opravdu pro vás?

Bankovní trh je rozmanitý a nabízí řadu produktů, o kterých člověk sice slyšel, ale většinou toho o nich moc neví. To platí i pro kreditní karty, kterých je hned několik. Každá karta má své výhody i nevýhody. Některá nabízí nízké roční poplatky, jiná vám může vrátit peníze za vaše nákupy. Ať tak, či onak, výběr kreditní karty byste rozhodně neměli podcenit a měli byste také zvážit jejich stinné stránky.

Kreditní karty zajištěné

Pro úplné začátečníky se nabízí kreditní karty zajištěné. Principem tohoto typu karet je jistina, která bude sloužit jako úvěrový limit. Stačí přijít na pobočku vaší banky, zažádat o kreditní kartu zajištěnou, na místě složíte například 15 000 Kč, které jsou vám v ten moment převedeny na kartu a můžete s nimi disponovat jako s úvěrovým limitem. Je také třeba zmínit, že čím vyšší vklad na kartu, tím je úroková sazba nižší. Některé banky mají nastavenou spodní hranici vkladu, ta se zpravidla pohybuje od 5 000 Kč.

Zajištěné karty jsou vhodné především pro ty, kteří ještě nemají žádnou úvěrovou historii a bonitu. Kromě toho se jedná o typ karet, které „mohou naučit hospodařit s penězi“.

Kreditní karty nezajištěné

Dobrá úvěrová historie je potřebná pro kreditní karty nezajištěné. V tomto případě banka či spořitelna nevyžaduje finanční jistinu. Úvěrový limit závisí na bonitě a příjmu klienta. U tohoto typu karet počítejte s vyššími úroky a ročními poplatky. Dejte si na čas a porovnejte nabídky ostatních bankovních institucí

Než o tuto kartu zažádáte, měli byste si uvědomit, že úvěrový limit se chová stejně jako jiný úvěr, proto je dobré si nejdříve zmapovat finanční sektory a jejich nabídky. Porovnávejte různé alternativy, úrokové sazby, roční poplatky, zaměřte se také na programy odměn.

Dejte si pozor na podmínky

Na co byste neměli zapomenout, jsou podmínky. Důkladně si projděte podmínky, jaké jsou poplatky za pozdní platby nebo jaká je úroková sazba. Často člověka od kreditní karty odradí právě její podmínky.

Důležitá je schopnost splácet a úvěrová historie každého klienta

Při žádosti o kreditní kartu si bude bankovní instituce prověřovat vaši bonitu (úvěrovou historii a schopnost splácení). Jestliže jste byli někdy na seznamu dlužníků nebo tam stále dokonce jste, s velkou pravděpodobností vám banka tuto kartu neposkytne.

Kreditní karty s cashbackem

Cashback neboli zpětná platba je v posledních letech velmi oblíbená služba či možnost, jak získat nějaké peníze navíc. Na tuto poptávku reagovaly také bankovní instituce, a to prostřednictvím kreditních karet s cashbackem. Jedná se o to, že z každého nákupu získáte bonusový cashback. Tyto karty jsou ideální pro ty, kteří rádi nakupují. Jako každá kreditní karta, i tato je opatřena ročním poplatkem, který často převyšuje cashbackovou sumu.

Kreditní karty s převodem zůstatku

Bankovní trh také nabízí kreditní karty s převodem zůstatku. Principem těchto karet je převod dluhu s vysokým úrokem na novou kartu, čímž můžete ušetřit na úrocích během jeho splácení. Tento typ karet je tedy vhodný pro ty, kteří se snaží splatit svůj dluh, protože při probíhající promo akci je RPSN obvykle 0 %. Jakmile však promo akce skončí, RPSN se zvýší na běžnou sazbu. Důležitý je také poplatek za převod, ten se pohybuje v rozmezí od 3 do 5 %.

Věříme, že jsme vás článkem alespoň z části seznámili s kreditními kartami a jejich možnostmi. A jak jste na tom vy? Vlastníte kreditní kartu nebo od nich dáváte raději ruce pryč?

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *