Návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené trápí řadu maminek, některé se chtějí vracet dříve, jiné by ale s dítětem doma byly nejraději co nejdelší dobu. Jak to ale vidí zákon? Do kdy na vás zaměstnavatel musí počkat? Jak dlouho na rodičovské dovolené vlastně můžete zůstat?
Co to je a jak dlouho rodičovská dovolená trvá
Rodičovskou dovolenou můžeme definovat jako překážku v práci zaměstnance, která je ale řádně omluvená. Po dobu rodičovské dovolené vás zaměstnavatel nesmí vyhodit, musí vám držet místo. Pokud je vaše pozice obsazena, po návratu z rodičovské dovolené vám musí zaměstnavatel umožnit se vrátit na stejnou pozici, vždy v souladu s platnou smlouvou.
Nebo se s vámi může domluvit na jiných podmínkách nástupu zpět do práce, o práci jako takovou ale přijít určitě nesmíte. Délka rodičovské dovolené je u nás stanovena na tři roky. Jinak je to ale s čerpáním rodičovského příspěvku od státu, který v podstatě nahrazuje ušlou mzdu.
Čerpání rodičovského příspěvku neovlivní návrat do zaměstnání
Rodičovský příspěvek lze čerpat různě dlouho. Maminky, ale případně i tatínkové, kteří jsou s dítětem doma, si sami volí, po jakou dobu chtějí rodičovský příspěvek čerpat. Částka je pak rovnoměrně rozdělena. Rodičovský příspěvek je stanoven na 300 tisíc korun, rodič si tuhle částku může volitelně rozložit nejméně na půl roku.
Nejdéle pak lze rodičovský příspěvek čerpat až do čtvrtých narozenin dítěte. Čerpání tohoto rodičovského příspěvku pak nijak neovlivňuje návrat do zaměstnání. Nastoupit zpět do práce tak rodič dítěte můžete kdykoliv, ovšem platí, že délka rodičovské dovolené trvá do tří let dítěte. I když tedy pobíráte rodičovský příspěvek rozložený do čtyř let, do práce se musíte vrátit již po třetích narozeninách dítěte.
Co když se vrátit nemůžete?
Řada rodičů ovšem řeší problémy s tím, kam dítě umístit. Školky jsou v řadě měst přeplněné, vhodné dětské skupiny chybí, někde nejsou ani soukromé školky. Co tedy můžete dělat, když se po třech letech do zaměstnání vrátit nemůžete, protože to vaše situace neumožňuje? Pak je nutné domluvit se přímo se zaměstnavatelem, můžete požádat o neplacené volno, můžete hledat dál pro dítě hlídání a vhodnou školku, avšak pozor!
Zaměstnavatel s tím musí souhlasit a musí vám vyhovět, pokud vás však již potřebuje v práci a nebude souhlasit, výpověď dostat můžete. Ze zákona na vás totiž zaměstnavatel déle jak tři roky, kdy trvá rodičovská dovolená, čekat nemusí.
Pokud vám zaměstnavatel vyhoví a přislíbí, že na vás bude čekat, žádost o neplacené volno přijme, můžete jej čerpat další rok. Do práce se tak můžete zase vrátit v době, kdy dítě oslaví čtvrté narozeniny. Délka jednoho roku je v tomto případě ale maximum, co pro vás může zaměstnavatel udělat. Návrat do práce, respektive na stejnou pracovní pozici, opět záleží na jeho dobré vůli. Protože se již nemůžete spoléhat na to, že se vrátíte na stejnou pozici, na které jste předtím pracovali.
Po vyčerpání neplaceného volna totiž zaměstnance už nechrání zákon, jako například v době rodičovské dovolené, zaměstnavatel tak také není povinen držet vám stejnou pracovní pozici a pracovní zařazení.
Jak je to s přivýdělkem na rodičovské dovolené?
Během rodičovské dovolené je možné vylepšit finanční situaci rodiny přivýdělkem. Přivýdělek můžete mít ve svém zaměstnání ale i jinde, pracovat ale vždy musíte na jinou smlouvu, nejčastěji je to dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti. Pozor ale na to, pokud se rozhodnete vzít brigádu při čerpání rodičovské dovolené, musíte mít zajištěnou řádnou náhradní péči o dítě v době, kdy pracujete. Pokud se rozhodnete pro jesle či školku, dítě do dvou let může v těchto zařízeních trávit pouze maximálně 92 hodin za měsíc. U straších dětí se pak žádným limitem řídit nemusíte.
Návrat do práce po rodičovské dovolené není vždy hladký, zaměstnavatel by vám ale měl vyjít maximálně vstříc.
Zdroj foto: www.freepik.com