Neoprávněná výpověď z pracovního poměru: Jak se můžete bránit?

Dostat náhle výpověď z pracovního poměru není nikomu příjemné. Bohužel dost často se stává, že zaměstnavatel svého zaměstnance takto nemile překvapí. Můžete se bránit? Máte pocit, že k výpovědi nemá zaměstnavatel žádný důvod a chcete i nadále u něj v pracovním poměru setrvat? Začněte se bránit rychle a zajistěte si takové podmínky, abyste mohli vyhrát.

Důvod výpovědi

Vždy je velký rozdíl v tom, proč se zaměstnavatel k výpovědi vůbec uchýlil. Jestliže jde o snižování stavů, máte samozřejmě nárok na odstupné, a v tomto případě se obvykle příliš dělat nedá. Často ale zaměstnavatelé uvádí až lživé důvody, a to jen proto, aby se právě vyhnuli nutnosti odstupné vyplácet, tak jak je zákonem stanoveno.

Výpověď může zaměstnanec také dostat v případě, že hrubě poruší pracovní kázeň, do práce se opakovaně bez omluvy neodstaví, na pracovišti je mu prokázáno užívání alkoholu či návykových látek. Běžně se stane, že zaměstnanec po příchodu do zaměstnání nadýchá i zbytkový alkohol, a za tohle všechno vás zaměstnavatel samozřejmě může okamžitě vyhodit, a to bez odstupného. Pozor také na hrubé chování na pracovišti, na špatně vykonávanou práci a podobně.

Jsou ale i případy, kdy zaměstnavatel nemá v žádném případě oprávnění zaměstnance propustit. Jde o takové případy, kdy je zaměstnankyně těhotná, je na mateřské dovolené nebo se jedná o zaměstnance v pracovní neschopnosti. Proti takové výpovědi se lze bránit vždy, a to s téměř stoprocentní šancí, že uspějete.

Co ale dělat, když vám na stole přistane výpověď, ve které jsou uvedeny pro vás nesmyslné důvody? Jak se bránit proti takové výpovědi a jak získat svou práci zpět? Minimálně se můžete pokusit získat pro sebe čas a také odstupné, které vám náleží.

Jak se začít bránit?

Pokud máte pocit, že vám dal zaměstnavatel neoprávněně výpověď, ihned se k tomu písemně vyjádřete a napište své stanovisko. Důležité je popsat proč se vám výpověď zdá neoprávněná. Pokud si zaměstnání chcete udržet, musíte zaměstnavatele v písemném prohlášení o nesouhlasu s výpovědí požádat o to, aby vám byla práce i nadále normálně zadávána jako doposud.

Do dvou měsíců od uplynutí výpovědní doby máte rovněž právo vznést žalobu proti takto neoprávněné výpovědi ze strany zaměstnavatele. Pokud se budete chtít pustit do soudního projednávání vaší výpovědi, neváhejte a najměte si právníka, který se specializuje na pracovní právo.

Zaměstnavatel bude nucen doložit důkazy o tom, že byla výpověď podána oprávněně, na základě důkazů se samozřejmě pak můžete lépe bránit. S odbornou pomocí ze strany právníka to ale budete mít mnohem jednodušší. V případě, že jste požádali o to, aby vám i nadále byla práce zadávána, zaměstnavatel vám ji musí zadat a vy máte povinnost práci vykonat. Vše do doby, než se spor vyřeší.

Pozor si dejte na to, co podepisujete

Již při doručení výpovědi, o které máte pochybnosti, si ale dejte pozor na jednu zásadní věc. Musíte vědět, co podepisujete, jakmile totiž podepíšete samotné vyjádření či nějakou dohodu, o kterou se zaměstnavatel snaží, budete mít při následném odvolávání a řešení výpovědi smůlu. Jako zaměstnanec jste totiž povinni pouze výpověď převzít, nic dalšího ale nemusíte. Výpověď by tedy měla být podepsána jen stylem, že jste ji převzali a kdy. Na dohodu nepřistupujte, pokud máte dojem, že se zaměstnavatel pouze chce vyhnout svým povinnostem, což v těchto případech obvykle znamená jediné, nechce vám platit řádné odstupné.

Ve většině případů stojí právo na straně zaměstnance. Ovšem za předpokladu, že z jeho strany nebyla porušená žádná pravidla.

Zdroj foto: www.freepik.com

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *