Pracovat a být aktivní i v důchodu je samozřejmě chvályhodné a pro psychiku člověka ve starším věku velice přínosné, proto si nenechte aktivitu zkazit problémy se zákonem. Zjistěte, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění při výdělečné činnosti spolu s pobíráním důchodu, abyste předešli nepříjemnostem.
Není důchod jako důchod
Pokud chcete v době, kdy máte nárok na důchod, pokračovat v zaměstnání, máte tu možnost a zaměstnavatel vás nesmí dle zákona vyhodit z důvodu věku. Po odchodu do důchodu můžete dokonce opět uzavřít nový zaměstnanecký poměr, ale s určitými pravidly. Problém nastává v případě předčasného důchodu. Ten vám znemožňuje vzít práci, při které máte účast na nemocenském pojištění nebo takové, ze které platíte sociální pojištění.
Různé pracovní poměry
Při zaměstnání na hlavní pracovní poměr platí zaměstnavatel penzistovi sociální i zdravotní pojištění stejně jako jiným zaměstnancům. V případě dohody o provedení práce nebo dohody o provedení pracovní činnosti se též placení pojištění neliší. Pravidla se začínají ale měnit od chvíle, kdy se stává důchodce podnikatelem.
Podnikání a důchod
Pokud podnikáte při důchodu, jedná se vždy o vedlejší pracovní činnost. To přináší několik příjemných výhod jak v sociálním, tak ve zdravotním pojištění. V porovnání s hlavní pracovní činností tak ušetříte nemalé peníze a zároveň i čas, protože mezi hlavní benefity vedlejší pracovní činnosti patří zejména:
- zpravidla nižší nebo žádné zálohy než u hlavní pracovní činnosti
- v prvním roce neodvádíte žádné zálohy – doplatíte případně je až na konci roku
Výše pojistného, které v prvním roce neplatíte, se vypočítává podle skutečných dosažených zisků a můžete se jím zaobírat až následující rok při podávání přehledu. Pokud nepřekročíte zákonem danou hranici, sociální neodvádíte vůbec a na další rok zálohy také neplatíte. V případě zdravotního pro vás neplatí minimální vyměřovací základ a tak mohou zálohy dosahovat klidně i jen několika korun.