Pořízení vozu je pro mnoho lidí jedním z nejvýznamnějších zásahů do rodinného rozpočtu. Nemusí se přitom jednat jen o koupi nového vozidla. I ojeté auto v dobrém stavu často přesahuje rámec finančních možností průměrného obyvatele České republiky. Existuje nějaké řešení?
Jaké jsou možnosti?
Kompletní financování vozu z vlastních zdrojů je spíše výjimkou než pravidlem. Možnosti, jak získat dostatek prostředků, naštěstí existují a s pár radami z praxe si dokážete snadno vybrat tu nejvýhodnější. V zásadě existují tři varianty. Tou první je získat peníze například od přátel nebo příbuzných. Navzdory množství pořekadel, která od půjčování mezi blízkými osobami odrazují, bývá tato varianta nejvýhodnější.
Další možností je úvěr. Na koupi vozidla je nejvhodnější spotřebitelská nebo ještě lépe účelová půjčka ušitá přímo na míru konkrétní situaci. Výhodou spotřebitelského úvěru, který je na cokoli, je snadné vyřízení a dostupnost. Na druhou stranu lepší úrokovou sazbu a RPSN vám zpravidla nabídne půjčka na auto.
Z banky rovnou do garáže
Výběr je příkladně široký. Velmi výhodný úvěr na pořízení vozidla nabízí oblíbená Equa Bank. Získat jej můžete s RPSN od 5,9 % a k tomu vás čekají další benefity. Například? Nemusíte nechávat v zástavě technický průkaz a budete zproštěni většiny poplatků. Půjčka je navíc bez akontace.
Přehled v aktuálních nabídkách získáte prostřednictvím online srovnávače. Porovnat nabídky trvá jen pár minut a na jednom místě se dozvíte, jaká společnost dokáže poskytnout nejvýhodnější podmínky ve vašem konkrétním případě.
Leasing stále láká
Leasing patří k nejoblíbenějším způsobům financování vozidla. Vybrat si přitom můžete buď operativní, nebo finanční leasing. Rozdíl je v tom, že v případě první varianty máte auto de facto pronajaté a po skončení smlouvy vůz zůstává majetkem společnosti. Ve druhém případě nakonec vozidlo přechází do vašeho vlastnictví. Problémem zůstávají přísné podmínky pro získání leasingu. U operatovní varianty navíc řešíte každé škrábnutí a každý kilometr nad smluvený nájezd se hodně prodraží. Není příjemné později doplácet velké částky a obhajovat, co je a co již není standardní opotřebení vozidla.
Na co si dát pozor?
Bez ohledu na to, jaký vůz vám padl do oka, vybírejte financování pečlivě a buďte obezřetní. Vždy si důkladně prověřte společnost, se kterou smlouvu uzavíráte. To platí především u nebankovních poskytovatelů. Samotnou smlouvu před podpisem prostudujte. Určitě se nenechte nalákat na podezřele líbivé podmínky.
U půjček vždy sledujte především RPSN. Právě tato hodnota vyjadřuje výhodnost. Také se zaměřte na sankce při zpoždění platby a podmínky předčasného splacení. Snažte se raději vyhnout společnostem, které mají v nabídce až příliš snadno dostupné půjčky bez jakéhokoli ověřování žadatele. Vsadit na solidní společnosti s transparentními podmínkami se v případě pořizování auta jednoznačně vyplatí.