Nejčastěji dnes o půjčky žádají klasičtí zaměstnanci, ale výjimkou nejsou ani živnostníci, kterých je u nás stále více. Těm jsou samozřejmě určeny půjčky pro OSVČ. Pojďme se společně podívat na to, jaké v tomto směru existují možnosti, pokud si chce živnostník zažádat.
Mikropůjčky jsou nejjednodušší
Pokud dané osobě stačí skutečně jenom pár tisíc korun, je ideální takzvaný segment mikropůjček. I ten nabídne půjčky pro OSVČ a to proto, že má velmi benevolentní podmínky získání. Pokud budete konkrétní, tak není třeba dokládat informace o příjmu, ani není nahlíženo do registrů. Není nutné ale ani sdělovat účel konkrétního použití což jasně vede k tomu, že půjčky mohou být použity jak pro osobní, tak podnikatelskou potřebu.
Klasická bankovní a nebankovní půjčka
Obě možnosti jsou si často velmi podobné, jelikož v první řadě nabízejí neúčelové úvěry a tak je jedno, na co je dotyčný živnostník použije. U většiny jsou také podobné samotné podmínky získání, které souvisí s doložením příjmu. Ten lze doložit třeba prostřednictvím daňového přiznání, stejně jako je možné doložit příjem třeba výpisy s účtu. Charakter půjčky je poté poměrně jasný, a to:
- Částky v řádech desetitisíců až statisíců
- Délka splácení ve lhůtě několika let
- Možnost rychlého vyřízení za pár dní
- Peníze v hotovosti i na účet
Standardní podnikatelská půjčka
Pokud ale chce živnostník financovat rozvoj svého byznysu, je třeba žádat o půjčky pro OSVČ, které jsou určeny přímo na samotné podnikání. V tomto směru nejlépe pochodí u bank, jelikož ty se na podnikatelské úvěry přímo specializují. Co může hrát při žádosti roli, to není jenom dosavadní příjem, ale třeba i podnikatelská historie, popřípadě také byznys plán, který je spojený s tím, zda má daný nápad budoucnost a zde půjčené peníze budou opravdu zhodnoceny a tak podnikatel bude mít z čeho splácet.