Pokud jste někdy vyřizovali hypotéku, pojem fixace úrokové sazby je vám jistě důvěrně známý. Garance určité výše úroku po smluvenou dobu je jedním z mála příjemných jevů ve světě úvěrů a hypoték. Co ale dělat, když se období fixace blíží ke konci? Dnešní doba je velmi dynamická a stejně rychle s ní se vyvíjí potřeby klienta. To, s čím byl spokojen ve dvaceti letech, mu určitě v padesáti stačit nebude. V tom nejproduktivnějším věku se lidé stěhují za prací, zakládají rodiny, potřebují větší bydlení a proto by měla být hypotéka stejně dynamická, jako potřeby klienta.
Co to je fixace?
Fixace je ve zkratce časové období, kde nemůže být pochyb o tom, jak vysoký je úrok a splátky. Když se tato etapa blíží ke konci, je dobré se poptat u poskytovatele, jak vysoký bude úrok v příštích letech a případně se porozhlédnout na trhu po výhodnější a více vyhovující nabídce. Některé banky také umožňují na konci fixační doby splatit celou hypotéku bez poplatku. Pokud tedy nejste spokojeni se svým poskytovatelem hypotéky, nebo budou příští úroky příliš vysoké, je čas se začít zajímat o refinancování hypotéky.
Jak postupovat při refinancování?
Zde je důležité vyvíjet aktivitu bez toho, aby vám vaše banka nebo konkurence cokoliv nabízela. Nejlépe je to stihnout před koncem fixace úrokové sazby. Banky mají samozřejmě zájem na tom, aby takzvaně přetáhli klientelu konkurence, ale chtějí získat pouze bezproblémové, pravidelně splácející klienty. Díky množství poskytovatelů je na trhu velká konkurence, která tlačí úroky dolů. Toho také využívají makléři a nezávislí finanční poradci, kteří mají velmi často lepší přehled a nabídnou zajímavější podmínky než samotné banky. Samotný proces refinancování je snadnější, než získání hypotéky. Stačí jen do katastru nemovitostí zaznamenat změnu zástavního věřitele a toho neaktuálního vymazat. Vyhnete se tak novému odhadu, nový věřitel většinou akceptuje původní odhadní cenu. Pokud máte ještě do konce fixace dost času, nespěchejte. Předčasný odchod by vás mohl stát více peněz, než o něco vyšší úrok.