Plánujete rekonstrukci nebo už jste s ní začali, ale nevystačí vám vlastní peníze? Potřebujete si půjčit a přemýšlíte, který typ úvěru bude nejvhodnější? Máte v podstatě tři možnosti. Půjdete raději do hypotéky, zvolíte půjčku na rekonstrukci, nebo běžnou bezúčelovou půjčku? V čem jsou jednotlivé výhody a nevýhody?
Úvěr na rekonstrukci
Úvěr na rekonstrukci se v tomto případě zdá být nejrozumnějším řešením, ale i tak to má háček. Připravte se na to, že tento typ úvěru se řadí k účelovým půjčkám a to znamená, že budete muset dokládat veškeré doklady, faktury a dokumenty, které se vztahují k vaší rekonstrukci a jejímu financování. Čeká vás tak poměrně zdlouhavá agenda, a navíc všechny papíry a faktury budete muset mít do puntíku v pořádku. Na druhou stranu ale nemusíte ničím ručit a úvěr dostanete v podstatě celkem snadno a se solidním úrokem. Pokud však děláte některé věci svépomocí a rekonstrukci nemá pod křídly jedna firma, můžete to mít o něco těžší.
Hypotéka na rekonstrukci
Na svou rekonstrukci a zejména pokud se jedná o rozsáhlou a finančně náročnou rekonstrukci, můžete získat i hypotéku. U ní byste měli dostat i jeden z nejnižších úroků, což se může vyplatit, avšak i když si neberete hypotéku na koupi domu či bytu ale jen na zvelebení domova, budete se muset stejně zaručit nemovitostí. A to může být vcelku problém. Navíc žádost o hypotéku není jen tak a její vyřízení je rozhodně složitější a delší, než je tomu u jiných typů úvěrů.
Bezúčelový úvěr
Nakonec je tu bezúčelový úvěr. Jak již název sám napovídá, zde nemusíte dokládat vůbec nic, nemusíte tedy hromadit faktury, nemusíte se v bance zpovídat z toho, co děláte, kolik to stojí. Půjčka je zkrátka bezúčelová a peníze jsou vám poskytnuty na cokoliv. To je lákavé, odpadá složité papírování a taky je to nejméně stresující, ovšem u bezúčelových půjček musíte počítat s nejvyššími úroky.
Není pak nic snadnějšího, něž si i jednotlivé úvěry porovnat třeba na internetu nebo v mobilní aplikaci.
Zdroj foto: www.freepik.com