Na výživné má právo každé dítě, musí mít ovšem v rodném listě zapsány oba rodiče, matku i otce. Otec pak má povinnost ze zákona na dítě výživné platit, ovšem ne vždy to matce dítěte může stačit. Zvýšení alimentů je podmíněno změnami. Jaké to jsou a jak si o navýšení výživného můžete požádat?
Náklady se zvyšují každé rodině, je právě teď ideální doba?
V dnešní době, kdy se zdražuje opravdu všechno, řadě samoživitelek i samoživitelů nestačí současná výše výživného na pokrytí ani základních výdajů na dítě. Na zvýšení výživného mají samoživitelky nárok, musí to být však vždy nějak podloženo. Tvrzení, že s penězi zkrátka nevystačíte, mnohdy nestačí.
Na výživné má nárok každé dítě, nezáleží tedy na tom, zda byli rodiče sezdáni, zda spolu jen žili nebo spolu naopak nežili nikdy. Jakmile nesdílejí společnou domácnost, nepodílejí se společně na výchově dítěte a jeden z rodičů se o dítě stará sám, musí mu náležet měsíční výživné na dítě. Pozor ale na to, že v případě, že otec v rodném listě uveden není, matka o výživné požádat nemůže, i když otce zná.
Zkuste se domluvit
O výši výživného může, ale nemusí, rozhodovat soud. Záleží i na tom, zda se rodiče spolu rozvádějí, nebo nikoliv. V případě rozvodu jde přes soud rozhodnutí o péči ale i výše alimentů. Pokud ale rodiče sezdáni nebyli, mohou se společně domluvit. Nesezdané páry se snaží obvykle domluvit na tom, kdo se o dítě bude starat, kdy dítě bude trávit čas u druhého z rodičů ale i na tom, jaké výživné bude náležet nezletilému dítěti.
Jistě, pokud to ústní či písemnou mimo soudní dohodou jde, je to jednodušší, bývalí partneři si ušetří celý ten proces se soudy a právníky. Ale někdy to má i své nevýhody. Jakmile budete chtít výživné zvýšit a nedomluvíte se na tom, stejně nezbude nic jiného než celou věc do rukou soudu svěřit. Každopádně, pokud spolu rodiče vycházejí a jsou schopni najít společnou řeč. Je vždy lepší se domluvit mezi sebou.
Jak to chodí u soudu?
Jestliže budete potřebovat zvýšit výživné a s otcem dítěte se nedomluvíte mezi sebou, musíte sepsat žádost. Ta pak putuje k soudu, který rozhodne o změně výživného. Jenže jestliže měli doposud bývalí partneři mezi sebou jen mimosoudní dohodu, nebude to tak jednoduché. Celá věc okolo výživného se bude v podstatě řešit poprvé. Proces tak bude delší a bude se projednávat celý případ úplně od začátku i s právníky.
V druhém případě, tedy tehdy, kdy už mají rodiče rozhodnutí soudu o výživném z minulosti, se případ nebude řešit od začátku a proces se hodně zkracuje. Rozhoduje se v tom případě pouze o zvýšení výživného, žádost by měla být podána u stejného soudu, který již před tím vydal rozhodnutí o výživném. V tom případě nejsou zapotřebí ani služby advokáta a neplatí se ani soudní poplatky.
Co budete potřebovat?
Žádost o zvýšení výživného na dítě je potřeba nějak podložit. Žadatel by měl doložit podklady, které dokazují, že současná částka výživného není dostatečná a nepokryje náklady spojené s výchovou dítěte. Pokud nenastala změna poměrů v životě rodiny anebo dítěte, nelze v podstatě žádost o zvýšení alimentů nijak podložit a nemá ani smysl žádat.
A co se za takovou změnu poměrů vlastně považuje? Zpravidla jde o změnu v majetkových poměrech, může se jednat ale i o nástup dítěte do školky či školy, žádat o zvýšení výživného se dá i tehdy, je-li dítě nemocné, potřebuje uhradit zdravotní pomůcky, lékařskou péči nebo speciální diety v případě alergií a podobně.
Nástup do školy je považován za velmi nákladné období, na tom by se zcela jistě měli podílet oba rodiče. Pokud pečující rodič přijde o práci, může žádat o změnu výživného právě z tohoto důvodu. Důvodem ale může být i ztráta současného bydlení a nutnost úhrady vyššího nájemného nebo třeba náklady spojené s volnočasovými aktivitami dítěte.
Zdroj foto: www.freepik.com