Nebankovních půjček je na trhu jako máku na poli. Desítky společností, mezi kterými najdete ty spolehlivé, ale také ty nespolehlivé. Při hledání vhodné půjčky pak bylo těžké vyznat se v tom, kdo vám nabídne ideální splátkové podmínky a kdo nikoliv. Na těchto nedostatcích se začalo pracovat už v roce 2016, kde vyšel novelizovaný zákon o spotřebitelských úvěrech, s nímž se pojila řada povinností pro nebankovní společnosti.
- Kapitál ve výši 20 000 000 Kč
- Optimální sankční poplatky
- Přehledné obchodní podmínky
- Důkladná kontrola bonity klienta
Je pravdou, že tyto nároky nemusely vyhovovat mnohým poskytovatelům. Navíc, pokud chce nějaký nebankovní subjekt nabízet půjčky, musí mít licenci od České národní banky. A nyní se dostáváme k tomu hlavnímu. Právě od roku 2016 do konce května letošního roku měly společnosti čas na to, aby si licenci vyřídily a splnily vše potřebné.
Kdo dostal licenci bez problému?
Pokud se nyní zahledíte na nebankovní trh zjistíte, že poměrně výraznou čistkou prošli jen skuteční profesionálové a velcí hráči na trhu. V oblasti P2P půjček je to například Zonky, u níž si půjčuje peníze od lidí. Ostatně, u takového seriózního poskytovatele snad ani nebylo jakýchkoliv pochybností, že by tomu bylo jinak.
O mnoho hůře skončily menší společnosti, které svůj business zakládaly především na nekalých praktikách a zbytečně velkých sankčních poplatcích. Právě díky takovým firmám se spousta lidí dostávala do dluhových pastí. A to platilo jak pro krátkodobé, tak dlouhodobé nebankovní půjčky.
Nyní máte jistotu, že nemusíte chodit pouze k Home Credit, jež samozřejmě vlastní potřebnou licenci, ale můžete do výběru zařadit i jiné a méně známé subjekty, u nichž vám nehrozí nic neobvyklého. Od konce května totiž mohou peníze poskytovat pouze společnosti s platnou licencí od České národní banky. Nikdo jiný by vám úvěr nabízet neměl, což si ČNB poměrně dost bedlivě hlídá.
Dnes dostanou peníze jen ti, kdo jsou schopni splácet
Jedním z přínosných kladů pro většinu klientů v souvislosti s novelou zákona o spotřebitelských úvěrech je fakt, že nebankovní půjčky jsou předkládány pouze těm, kdo doloží svoji bonitu. Už nezískáte peníze jen tak bez prověřování, jako to prováděla řada nebankovních firem. Takový krok totiž mnohdy vede k tomu, že se snadno dostanete do dluhové pasti nebo dokonce exekuce. A tomu se snaží aktuální zákon zamezit. Pro vás by mělo být pozitivem to, že obdržíte jen takovou částku, jíž budete schopni splatit.
Česká národní banka si dala za cíl vymýtit nekalé praktiky nebankovních společností a nutno podotknout, že se jí snad bude dařit. Ostatně nyní s ukončením přechodné doby do 31. května 2018 už byste vlastně neměli nenarazit na žádného poskytovatele bez licence ČNB.