Nad spořením pro své potomky přemýšlí snad všichni rodiče, mnohdy se přidají i prarodiče, kteří chtějí svým vnoučatům přilepšit. Po dosažení plnoletosti se dětem hodí nějaké ty peníze do začátku. Na co dětem vlastně spořit, kdy s tím začít a kam peníze ukládat? Vhodné jsou nejen spořicí účty nebo stavební spoření. Jaké jsou další možnosti?
Proč dětem peníze spořit a kdy s tím začít?
Na otázku, proč dětem vlastně spořit, existuje celá řada odpovědí. Peníze, které potomkovi naspoříme do jeho plnoletosti, může totiž využít různě. Na cestování, v době studií, na pořízení prvního auta či bydlení nebo při zakládání rodiny. Určitě je ale vždy lepší, když můžeme svému dítěti nějaké finance předat, aby se mu začínalo lépe. Takhle přemýšlí drtivá většina rodičů. Každý však spoří jinak, dle svých možností. Obvykle spoří svým vnoučatům i prarodiče, a možností, jak peníze naspořit a kam je posílat či odkládat, je opravdu hodně.
Spořit dětem se dá již od narození nebo v průběhu let, začít můžete kdykoliv. Záleží i na tom, kolik byste chtěli dětem naspořit do doby, než budou dospělé a samostatné. Samozřejmě, že dnes jsme všichni hodně limitováni i vlastními možnostmi. Na stavební spoření nebo spořicí účty se ale dá posílat tolik peněz, kolik si můžete aktuálně dovolit, navíc se peníze i zhodnocují a naskakují nějaké bonusy a úroky. Kam se vyplatí peníze dnes ukládat?
Pod polštář peníze neschovávejte
Určitě je vhodné najít si bankovní produkt, stavební spoření, můžete ale i spořit v podobě investic. Nikdy však peníze neodkládejte doma a tohle poraďte i prarodičům, kteří by rádi vnoučátkům přilepšili. Také není od věci si s prarodiči promluvit, dohodnout se, kolik peněz se dětem bude spořit a kam se peníze budou odkládat. Koneckonců pro založení stavebního spoření nebo třeba doplňkového penzijního spoření pro děti, je třeba doložit rodný list dítěte. Budete tak mít přehled o tom, kdo a kolik peněz dětem spoří.
Stavební spoření
Stavební spoření patří k nejčastějším způsobům spoření pro děti, které volí rodiče i prarodiče. Zakládá se zpravidla na šest let, ale po této době se samozřejmě dá spořit dál, jde o produkt, který navíc nabízí i zajímavý bonus v podobě státního příspěvku. Po dokončení doby spoření a vybrání peněz může dítě s naspořenou částkou nakládat jakkoliv. Peníze tedy nemusí nutně sloužit jen na pořízení bydlení. Pokud je stavební spoření založeno na jméno dítěte, s penězi nemůže nikdo jiný disponovat, dítě si je může vybrat až po dosažení plnoletosti.
Spořicí účty
I na spořicích účtech nabíhají procenta, takže uložené peníze se nepatrně rozmnožují a jde v dnešní době o zajímavou investici. Navíc, pokud chcete v rodině šetřit dětem všichni, peníze se dají rozložit i na několik spořicích účtů. Výhodou oproti stavebnímu spoření je zde ale to, že se peníze dají vybrat kdykoliv. U stavebního spoření to lze až po uplynutí šesti let spoření, jinak se přichází o státní podporu.
Penzijní spoření
Zdá se vám zbytečné šetřit malým dětem na penzijní spoření? Doplňkové penzijní spoření dětem ale nabízí také výhodu, a tou je pravidelný příspěvek od státu, přitom stačí vkládat pravidelně třeba jen tři stovky. Dítě si pak část naspořených peněz může vybrat už v osmnácti, může se také rozhodnout samo, zda bude ve spoření na penzi pokračovat, nebo ne. Pokud by si dítě chtělo vybrat všechny peníze, přichází o státní příspěvek, a tak je lepší ve spoření pokračovat. To však dítě může motivovat v tom spořit si dále a myslet tak na budoucnost.
Investice do zlata nebo dluhopisů
Dětem ale nutně nemusíte dát do začátků jen peníze. Můžete investovat peníze do zlata, krásným dárkem k osmnáctinám může být třeba malá zlatá cihlička nebo mince. Peníze ale můžete investovat i do dluhopisů, akcií nebo dnes tolik populární kryptoměny. Dluhopisy mají vždy nějakou dobu splatnosti, během let jich tak můžete pořídit několik.
Možností je opravdu celá řada, naspořit se pak dá opravdu větší částka nebo jen symbolická, vždy dle možností rodiny.
Zdroj foto: www.freepik.com