Vlastníte chytrý telefon s Androidem? Mějte se na pozoru před falešným Spotify i Prime Video. Jak poznáte, že se jedná o vir?
Kyberšmejdi číhají na každém kroku
Uživatelé chytrých telefonů s Androidem by se měli mít neustále na pozoru. Kyberšmejdi totiž nikdy nespí a neustále se snaží o to, aby se do vašeho telefonu dostal škodlivý vir. Během ledna se začal ve velkém šířit vir, který se tvářil jako aplikace Spotify. Ačkoliv před ním varovala i antivirová společnost Eset, hrozba stále nepominula a váš telefon je stále v ohrožení. Kdy byste se měli mít ve střehu a jak si můžete falešné Spotify stáhnout?
Loni se hackeři zaměřili na falešné bankovní aplikace
V loňském roce se kyberšmejdům dařilo uživatele chytrých telefonů ošálit tím, že vytvořili škodlivé programy, které vypadaly jako skutečné bankovní aplikace. Jakmile jste si je ale nainstalovali do svého telefonu, nestačili jste se divit. Tento program se totiž dostal k vašim přihlašovacím údajům do bankovního účtu.
Falešné Spotify a Prime Video
Na sklonku roku 2024 a také od začátku roku 2025 se ale strategie změnila a hackeři se rozhodli zacílit na zábavné aplikace. Každý z nás se ve svém volném čase rád baví a právě aplikace Spotify se řadí k oblíbeným a populárním přehrávačům hudby. Jakmile si uživatel do svého telefonu stáhne aplikaci vydávající se za Spotify, automaticky se do jeho zařízení začne šířit také škodlivý kód Agent.GKE. To samé platí také o platformě Prime Video, jež dovoluje uživatelům přehrávání seriálů a filmů. I na tu se totiž hackeři zaměřili a vytvořili její falešnou kopii, jež byla ve skutečnosti virem.
Co je to dropper?
Zajímá vás, jak falešné Spotify a Prime Video fungují? Jedná se o takzvané droppery. Dropper je typ trojského koně. Jinými slovy se jedná o škodlivý kód, jehož úkolem je nepozorovaně se dostat do zařízení a následně způsobit pořádné škody. V našem případě na sebe dropper vzal podobu Spotify. Díky tomuto maskování se nepozorovaně dostal do zařízení a bohužel je často obtížné ho rozpoznat, protože často mění verze a váš bezpečností program ho nemusí kvůli tomu hned najít a odhalit.
Jak se vyvarovat stažení škodlivých souborů?
Aby se do vašeho mobilu nedostal žádný škodlivý program, dávejte si dobrý pozor na to, co a odkud stahujete. Pokud si říkáte, že je vhodným řešením vyměnit svůj chytrý telefon s Androidem za iPhone, rozhodně se tím nic nevyřeší. Kyberšmejdi totiž útočí také na iOS. Ať už tedy máte jakýkoliv telefon, vždy si stahujte aplikace pouze z oficiálních obchodů s aplikace, tedy z Google Play či App Store. Dále se také vyhýbejte podezřelým webovým stránkám a nikdy neklikejte na podezřelé odkazy. V bezpečí vás udrží také pravidelné aktualizování vašeho bezpečnostního softwaru.
Pozor si dávejte také na hry
Dalším místem, do kterých se často skrývají droppery, jsou hry. Pokud si tedy do svého chytrého telefonu chcete stáhnout novou hru, navštivte oficiální obchod s aplikacemi a v žádném případě ho nestahujte z podezřelých stránek, odkazů, na něž náhodně narazíte a podobně.
Dávejte dobrý pozor na to, jaké webové stránky si na svém chytrém telefonu prohlížíte a těm podezřelým, k jejichž obsahu se musíte proklikat nespočtem reklamních odkazů, se rovnou vyhněte. Zároveň mějte neustále na paměti, že všechny aplikace a hry je nutné stahovat pouze z oficiálních online obchodů. Jakmile se vám stane, že si do svého mobilu stáhnete dropper, váš bezpečnostní software ho časem zachytí, ale otázkou zůstává, zda už nebude příliš pozdě.
Zdroj textu: www.eset.com, www.novinky.cz
Zdroj foto: www.freepik.com