Časy, kdy se kdokoliv mohl sám pasovat na odborníka na půjčky a hypotéky, konečně ukončil nový zákon o spotřebitelském úvěru. Všichni poskytovatelé půjček musí úspěšně projít testem odborné způsobilosti. Ti, kteří neuspějí, nebudou moci pokračovat ve své činnosti. První lidé mají zkoušky za sebou, zdaleka ne všichni dostali zelenou.
S podmínkou absolvování zkoušky, jejímž cílem je potvrzení odborných znalostí, se právě nyní potýkají první lidé, kteří v České republice nabízí půjčky, spotřebitelské úvěry a hypotéky. Test obsahuje 4 sady otázek, přičemž správně mohou být všechny odpovědi. Zkouškou musí všichni zaměstnanci bank a nebankovních společností, kteří se nějakým způsobem podílí na poskytování nebo zprostředkování půjčky, projít do koce listopadu letošního roku.
Povinná “maturita” pro poskytovatele a zprostředkovatele půjček
Díky zavedení této nové povinnosti si mohou být zájemci o půjčky jistí, že se nedostanou do rukou osoby bez potřebných znalostí a vědomostí. U zkoušky musí tito lidé dokázat, že se ve světě půjček pohybují jako ryba ve vodě. Mimo jiné budou otestování, zda znají všechny změny, které přinesla novela zákona o spotřebitelském úvěru (např. nová pravidla pro poskytování mikropůjček do 5 tisíc korun, nové možnosti předběžného splacení půjček a hypoték, omezení dostupnosti hypoték či důslednější prověřování žadatelů o hypotéku).
Jako důkaz úspěšného složení zkoušky o odborné způsobilosti obdrží absolvující osvědčení. V současné době mohou zájemci absolvovat zkoušku u jednoho z patnácti akreditovaných poskytovatelů. Mezi nimi se nachází Česká bankovní asociace, která nabízí e-learningovou přípravu a zkoušky na nečisto. Největší zájem je prý o kombinovanou zkoušku potřebnou pro poskytování půjček na bydlení.
Aktuálně Česká bankovní asociace eviduje 5 tisíc osob, jejichž dosavadní úspěšnost se pohybuje okolo 90 procent. Konečné číslo bude nižší a osvědčení získají pouze lidé, kteří se vybrané profesi věnují s opravdovým zájmem. Ke prvním zkouškám se hlásí zejména lidé, kteří jsou přípravě ochotni věnovat potřebný čas. Zkouška navíc není zadarmo a její cena se pohybuje okolo jednoho tisíce korun.
Zkouškám předchází školení a důsledná příprava
Počet pokusů o složení zkoušky odborné způsobilosti není omezený. Za každý pokus se však platí. Například banky a známé nebankovní společnosti či zprostředkovatelé půjček své zaměstnance důsledně školí, než je na zkoušku vyšle. Většina zaměstnavatelům zkoušku hradí v plné výši, jiné svým zaměstnancům přispějí poměrnou částkou. Celkově se tato povinnost týká tisíců zaměstnanců a podnikatelů, kteří splnili nové podmínky, získali licenci od České národní banky a mohou půjčky poskytovat.
Toto je velmi dobrá zpráva pro všechny zájemce o půjčky. Ti se již nemusí obávat, že narazí na pochybné poskytovatelé půjček nabízející nevýhodné půjčky nebo neférové podmínky. Navíc si mohou být jistí, že jim s výběrem nejlevnější půjčky poradí skuteční odborníci. Mezi ně patří zprostředkovatelé půjček nabízející porovnání půjček. Jedním z nich jsou také Úspory.cz, které porovnání půjček i půjčky online nabízí mnoho let a jejich služeb využili již tisíce lidí.