Pracovat na plný úvazek, a ještě do toho studovat? Nedokážete si to představit? I přesto, že je to poměrně náročné, dá se to zvládat a získání dalšího vzdělání přináší značné výhody. Právě proto se do toho pouští stále více lidí. Zaměstnavatel svému studujícímu zaměstnanci dokonce musí v určitých případech vyjít vstříc, od školy se ale úlev nedočkáte. Jak to tedy celé zvládnout?
Z práce do školy a naopak
Pokud se člověk chce uplatnit na trhu práce, dosažené vzdělání zvyšuje jeho šance na získání vysněné pracovní pozice. Získání vysokoškolského diplomu je snem řady lidí, ale ne každý jde na vysokou školu ihned po dokončení střední školy. I s rodinou a prací na plný úvazek se však dnes dá vystudovat vysoká škola, jen to chce snahu a dobře vytvořený harmonogram. Jsou dokonce případy, kdy požaduje doplnění vzdělání sám zaměstnavatel. Zaměstnaný člověk nemůže studovat formou denního studia, právě proto vysoké školy nabízejí možnost studia kombinovaného. Díky tomu se dá vystudovat dnes nejen vysoká škola, ale třeba i střední škola s maturitou. A jak to funguje?
Určitě nemusí člověk v takovém případě docházet na přednášky a hodiny do školy každý den. Kombinované studium je volnější, student toho ale musí hodně zvládat sám, musí být připraven na všechny zkoušky stejně jako student denního studia s tím rozdílem, že do školy osobně denně nedochází. Dá se tak zvládat práce, ale učení může být pro mnohé těžší. U kombinovaného studia pak student dochází fyzicky do školy vždy jen v dohodnutém termínu, někdy to může být dvakrát či jen jednou měsíčně, vždy dle rozvrhu školy a možností. Obvykle se ale jedná o víkendové přednášky.
Připravte si harmonogram
Pracovat, případně se ještě starat o rodinu a domácnost a do toho se učit do školy – to je beze všeho nesmírně náročné. Důležitý je proto harmonogram. Určitě je vhodné plánovat si všechny úkony, práci i volný čas a do toho vměstnat čas na učení či psaní seminárních prací a podobně. Učit se však dá i po večerech či v noci. Pracující student ale i přes svou vytíženost nesmí zapomínat na odpočinek, který bude opravdu potřebovat. Pomáhá časové vymezení činností, do diáře si vypište, kdy se budete věnovat zaměstnání, kdy škole a učení a kdy budete mít čas na ostatní povinnosti. Jakmile budete schopni dodržovat takový harmonogram, určitě budete úspěšní.
Studování školy při práci na plný úvazek je zejména o tom, že musíte chtít. A je to také o snaze, píli a odhodlání uspět. Získání vyššího vzdělání ale za to jistě stojí. Za těchto podmínek se pak dá vystudovat jakýkoliv obor v jakémkoliv věku. Dnes jsou možnosti velké. Při zaměstnání se nejčastěji studují obory, jako jsou personalistika, sociologie, psychologie, marketing, cestovní ruch nebo pedagogika.
Kdy vám musí vyjít zaměstnavatel vstříc?
V hodně případech se stává, že sám zaměstnavatel žádá po svém zaměstnanci doplnění vzdělání. Jestliže na to zaměstnanec přistoupí a na studium nastoupí, má pak zaměstnavatel povinnost mu v určitých věcech také vyjít vstříc. Individuálně si samozřejmě lze domluvit i pracovní dobu, ale povinnosti se týkají hlavně poskytnutí placeného volna. Placené volno po dobu dvou dní musí zaměstnavatel svému studujícímu zaměstnanci poskytnout vždy, když jej čeká zkouška, a to po celou dobu studia.
U státnic a obhajoby závěrečné práce se jedná dokonce o deset proplacených volných dní. V případě, že ale zaměstnaný student u závěrečné zkoušky neuspěje a musí se dostavit na opravný termín, už nemá na placené volno nárok a musí v případě potřeby čerpat svou vlastní dovolenou.
Některé školy samy nabízejí studentům domluvu, takže se mnohdy dá skloubit práce a škola i díky snadnější domluvě s vyučujícími. Hlavní ale samozřejmě je, aby i zaměstnavatel měl radost z toho, že studujete a neházel vám klacky pod nohy.
Zdroj foto: www.freepik.com